"PYD Fırat'ın Doğusuna Geçene Kadar Operasyon Sürecek"

"PYD Fırat'ın Doğusuna Geçene Kadar Operasyon Sürecek"

Başbakan Yıldırım, Fırat'ın batısındaki bölgeleri kastederek "Hassasiyetimiz, bu toprakların oldu bittiye getirilerek, PYD unsurlarınca işgal edilmemesi" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Habertürk, Show TV ve Bloomberg HT ortak yayınında soruları yanıtladı.

Operasyon zamanlamasının tamamen sınırdaki durumun gittikçe kritik hale gelmesiyle ilgili olduğunu belirten Yıldırım, "Yoksa 'Amerikan Başkan Yardımcısı geliyor veya Barzani geliyor' diye ilişkilendirmek açıkçası aşırı bir yorum olur. Öyle bir şey yok." şeklinde konuştu.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Çarşamba günü Ankara'yı ziyaret ederek Başbakan Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun da hava desteğiyle, dün sabah saatlerinde IŞİD'in elindeki Cerablus'a operasyon düzenlemiş, kasaba akşam saatlerinde muhalif Özgür Suriye Ordusu'nun eline geçmişti.

"Suriye'nin toprak bütünlüğü" vurgusu

Başbakan Binali Yıldırım, amacın tüm etnik grupların bir arada yaşayabileceği bir Suriye inşa etmek olduğunu da belirtti.

Yıldırım'ın açıklamaları şöyle:

"Ana mantık, DEAŞ ile mücadele etmek, diğer terör gruplarıyla mücadele etmek, Suriye'nin gelecekte toprak bütünlüğünü bozmadan, bütün etnik grupların, Kürt, Arap, Nusayri gibi hepsinin birlikte yaşayacağı bir Suriye inşa etmek. Böyle bir hedef var. Bu hedefin gerçekleştirilmesi için de biz gereken çabayı, gayreti gösteriyoruz."

"Bu bölgede Suriyeliler olacak. Bizim Suriye'nin topraklarında gözümüz yok. Bizim hassasiyetimiz, bu toprakların oldu bittiye getirilerek, PYD-YPG unsurlarınca işgal edilmemesi. Suriye muhalifleri Cerablus'a yerleştiler, oradaki alanları, köyleri kontrol etmeye başladılar. Cerablus da dahil, bütün alanın YPG ve PYD'den temizlenmesi lazım."

"Operasyon, PYD Fırat Nehri'nin doğusuna geçene kadar sürecek"

Menbiç'teki PYD hedeflerinin vurulmasıyla ilgili de konuşan Yıldırım, "ABD ile anlaşmamız şudur, bu Münbiç'te, bu bölgede bulunan PYD'lilerin nehrin doğusuna geçmesi lazım. Bu, ABD'nin bize taahhüdüdür, garantisidir. Bu gerçekleşinceye kadar burada bizim operasyonlarımız sürecek" dedi.

Türkiye, Pazartesi akşamı Cerablus'taki IŞİD hedefleriyle birlikte, Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) elindeki Menbic'in kuzeyindeki YPG hedeflerini de vurmuştu.

Cerablus'un yaklaşık 40 km güneyinde ve Fırat Nehri'nin batısında kalan Menbic, Ağustos ayı ortasında YPG'nin ana çatısını oluşturduğu SDG'nin eline geçmişti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.