PYD isim değişikliğine gidiyor: Özerklik ilanı mı?

PYD isim değişikliğine gidiyor: Özerklik ilanı mı?

Suriye'nin kuzeyinde faaliyet gösteren PKK'nın Suriye kolu PYD, yeniden isim değişikliğine gidiyor.

PKK'nın Suriye kolu PYD, ismini 'Rojava Federal Ordusu' olarak değiştirmeyi planlıyor. Daha önce birkaç küçük Arap grubunu da içine alarak, 'Suriye Demokratik Güçleri' adıyla hareket eden PYD'nin, isim değişikliği kararında 'özerkliğin' etkili olduğu öne sürülüyor

İngilizce yayın yapan Kurdistan24'ün haberine göre, Suriye'nin kuzey bölgelerinde federal yönetim ilan eden örgüt, PYD, kadın örgütü YPJ'yi de içine alarak, 'Rojava Federal Ordusu' ismiyle yeniden organize olacak.

Suriye'de faaliyet gösteren ve Öcalan'ı lider olarak kabul eden YPG'nin silahlı kolu PYD, 2015 yılında Suriye Demokratik Güçleri adı altında YPJ, El Sanadid Güçleri, Süryani Askeri Meclisi, gibi gruplarla birleştiğini açıklamıştı. Ancak istihbarat bilgilerine göre, Arapların da içerisinde olduğu iddia edilen Suriye Demokratik Güçleri'ne YPG ve YPJ dışındaki gruplardan katılımın yok denecek kadar az olduğu ortaya çıkmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.