"PYD'ye Stinger füzeleri teslim edilebilir"

"PYD'ye Stinger füzeleri teslim edilebilir"

ABD Senatosu, Suriye'de bazı gruplara taşınabilir hava savunma sistemi verilmesi tasarısını onaylarsa Suriye'ye Stinger füzeleri girecek.

ABD senatosu bu hafta Suriye'deki muhaliflere taşınabilir hava savunma silahları verilmesinin önünü açacak olan bütçeyi oylayacak. 

MOC odasına bağlı CIA destekli bazı gruplara verileceği belirtilen Stinger füzelerinin Suriye Demokratik Güçleri adı altında PYD'ye de verileceği düşünüyor.

ABD'nin 'denetlenebilir' gruplara vereceği belirtilen Stinger füzelerinde en büyük bilinmeyen ise füzelerin PYD'ye geçtikten sonra ne olacağı.

Ayrıca Suriye'de PYD'ye karşı hava operasyonu düzenleyen tek ülkenin Türkiye olması akıllara soru işareti getiriyor.

Türkiye için büyük tehlike

Yerel kaynaklara göre Türkiye için asıl tehlike bu taşınabilir hava savunma silahlarının Demokratik Suriye Güçleri kanalıyla PYD/PKK'nın eline geçmesi olacak. Çünkü ABD, IŞİD'e karşı en önemli müttefik güç olarak PKK'nın liderliğini yaptığı Suriye Demokratik Güçleri'ni kabul ediyor. Yeni Şafak'ın ulaştığı Suriyeli muhalif kaynaklar, önümüzdeki süreçte Suriye'ye girmesi beklenen bu füzelerin SDG'ye teslim edilmesiyle silahların Türkiye içine sokulmaya çalışacağını ileri sürüyorlar.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.