1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. "Raşid Dostum ve Atta Nur, Taliban ile müzakere ve anlaşma arayışında"
"Raşid Dostum ve Atta Nur, Taliban ile müzakere ve anlaşma arayışında"

"Raşid Dostum ve Atta Nur, Taliban ile müzakere ve anlaşma arayışında"

Aralarında Raşid Dostum'un da yer aldığı Taliban muhalifi bazı savaş ağalarının, hareket ile müzakere ve anlaşma peşinde olduğu iddia edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Afganistan'ın kuzeyinde Raşid Dostum'un da aralarında bulunduğu bazı eski savaş ağalarının Taliban ile müzakere arayışında olduğu iddia ediliyor.

Afganistan'ın Mezar-ı Şerif şehri merkezli Belh vilayetinin eski valisi Atta Muhammed Nur'un 27 yaşındaki oğlu Halid Nur Reuters'a bir röportaj verdi.

Nur, Dostum'un da aralarında bulunduğu savaş ağalarının Taliban ile müzakere ve anlaşma çabası içinde olduğunu belirtti.

Bu müzakere girişimlerinde kendisinin de yer aldığını belirten Halid Nur, aralarındaki eski ihtilafları bırakıp ortak bir grup oluşturduklarını vurguladı.

Söz konusu isimlere ait güçlerin büyük çoğunluğu Taliban'a teslim olurken kendileri de Özbekistan üzerinden ülke dışına kaçmıştı.

Halid Nur, Taliban'ın kendilerinin müzakere ve anlaşma tekliflerine olumlu bakmasının çok düşük bir ihtimal olduğunu da ekledi.

Taliban'ın, Dostum'un geçmişte giriştiği katliamlar nedeniyle Dostum ile müzakereyi kabul etmeyeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.