1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Refah'ta Bekleyiş Sürüyor
Refah'ta Bekleyiş Sürüyor

Refah'ta Bekleyiş Sürüyor

Mısır tarafından yılın çoğu gününde kapalı tutulan Refah sınır kapısında yolcular zor şartlarda bekleyişe devam ediyor

A+A-

Al Jazeera Türk'ün haberine göre; Gazze’den hac ibadetini yerine getirmek için Suudi Arabistan’a gitmek isteyen Gazzelilerin ve yurtdışından Gazze’ye geri dönmek isteyen Filistinlilerin Refah sınır kapısının iki tarafında bekleyişi sürüyor.

Mısırlı yetkililerin Gazze’ye geçişine izin vermediği, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu yaklaşık 150 yolcu sokakta uyumak zorunda kaldı. Gazzeliler güneş altında uzun süre beklemek zorunda kalıyor. Telefon bağlantısıyla ulaştığımız yolculardan biri, su ve yiyeceğin haricinde herhangi bir hizmete erişimlerinin olmadığını ve Mısırlı yetkililerden kötü muamele gördüklerini anlattı. Güvenlik kaygıları nedeniyle isminin yayınlanmasını istemeyen yolcu, yetkililerin önce sabah saat 10’dan sonra Gazze’ye geçişlere izin verileceğini, daha sonra ise kimsenin geçişine müsaade edilmeyeceğini söylediklerini belirtti.

Kötü muameleye maruz kaldıklarını söyleyen yolcu, kalabalığı kontrol altına almak için Mısırlı yetkililerin kimi zaman havaya ateş ettiklerini de anlattı.

Öte yandan Gazze’den çıkmak için bekleyen hacı adaylarının da bekleyişi sürüyor. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in özel davetiyle hacca gitme şansını yakalanan Gazzeliler, Refah Sınır Kapısı’nın Gazze tarafında nispeten daha iyi şartlarda bekletiliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.