1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Reisi döneminde İran ile nükleer müzakereler nasıl olacak?
Reisi döneminde İran ile nükleer müzakereler nasıl olacak?

Reisi döneminde İran ile nükleer müzakereler nasıl olacak?

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi yaptığı açıklamada, Tahran'ın nükleer programıyla ilgili herhangi bir görüşmede ülkesinin "haklarının" korunması gerektiğini söyledi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi pazartesi günü yaptığı açıklamada, Tahran'ın nükleer programıyla ilgili herhangi bir görüşmede ülkesinin "haklarının" korunması gerektiğini söylerken, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron, Tahran'ı müzakereleri hızlı bir şekilde sürdürmeye çağırdı.

Reisi ayrıca bir saat süren telefon görüşmesinde Macron'a, Tahran'ın Körfez sularında "caydırıcılığı sürdürmek" konusunda ciddi olduğunu belirtti.

Bu telefon görüşmesi, aşırı muhafazakar Reisi'nin geçen hafta göreve başlamasından bu yana Batılı bir liderle bildirilen ilk görüşme oldu.

İran Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Reisi, Macron'a telefonda, "Herhangi bir müzakerede İran halkının hakları korunmalı ve ulusumuzun çıkarları sağlanmalıdır." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada da Macron'un "İran'ı bir sonuca varmak için Viyana'daki müzakereleri hızla sürdürmeye ve 2015 anlaşmasını ihlal eden tüm nükleer faaliyetlere gecikmeden son vermeye çağırdığı" belirtildi.

Ne olmuştu?

Bir önceki ABD Başkanı Donald Trump, Washington'u tek taraflı olarak anlaşmadan çekmiş ve ezici yaptırımları yeniden uygulamaya sokmuştu. Yeniden uygulanan ABD yaptırımlarına yanıt olarak Tahran da anlaşma kapsamındaki ana taahhütlerinin çoğundan geri çekilmişti.

Reisi görevi, iki dönemlik cumhurbaşkanlığı sırasında Tahran'ın nükleer programındaki sınırlamalar karşılığında uluslararası yaptırımların hafifletilmesini sağlayan 2015 nükleer anlaşmasını imzalamış olan Hasan Ruhani'den devraldı.

Bir sonraki müzakere turu hala belirsiz

Anlaşmayı canlandırmak amacıyla nisan ve haziran ayları arasında Avusturya'nın başkentinde İran ile anlaşmanın diğer tarafı olan İngiltere, Çin, Fransa, Almanya ve Rusya arasında altı tur nükleer müzakere yapıldı. Son tur, 20 Haziran'da sona erdi ve başka bir tarih belirlenmedi.

İranlı yetkililer, yeni hükümet devralmadan müzakerelerin devam etmeyeceğini söylerken, bir AB yetkilisi hafta sonu Viyana'daki toplantıların eylül ayının başından itibaren devam edebileceğini aktardı.

Kaynak: Euronews

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler