1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Rejimden muhaliflere kan ambargosu
Rejimden muhaliflere kan ambargosu

Rejimden muhaliflere kan ambargosu

Dünya Sağlık Örgütü sözcüsü Tarık Jasareviç, Suriye rejiminin muhaliflerin kontrolü altındaki hastanelere kan göndermediğini belirtti.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Tarık Jasareviç, Suriye rejiminin güvenlik sorununu gerekçe göstererek muhaliflerin kontrolü altındaki hastanelere kan göndermediğini belirterek DSÖ olarak Suriye rejiminin de desteğiyle muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelerdeki hastanelere kan tedarik edebileceklerini söyledi.

Jasareviç, AA’ya yaptığı açıklamada  "Suriye rejimine tedarik ettiğimiz kanın, muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelere de ulaştırılması gerekir." şeklinde konuştu.

DSÖ'nün, ülkedeki tüm hastanelere verilmek üzere Suriye UIusal Kan Bankası'na ülkede çatışmaların başladığı günden itibaren 5.1 milyon dolar değerinde kan torbası ve gereçleri temin ettiğini bildiren Jasareviç, Suriye Sağlık Bakanlığı'nın ülkedeki hangi hastanelere gelecek aylarda ne kadar kan torbası göndereceğinin planlamasını yaparak DSÖ'ye bildirdiğini ve DSÖ'nün de talebi karşılamak için çalışma yaptığını belirtti.

Suriye'de en şiddetli çatışmaların abluka altındaki bölgelerde yaşandığını kaydeden Jasareviç, "Suriye'de abluka altındaki bölgelerde kana ihtiyaç çok önemli boyutlarda." ifadesini kullandı.

Jasaraviç, "DSÖ olarak, devamlı şekilde Suriye Ulusal Kan Bankası'na abluka altındaki bölgelere kan torbası göndermesini talep ediyoruz. Maalesef, ameliyat malzemeleri ve kan tedariki için talebimiz düzenli olarak reddediliyor. DSÖ, daha önce bu bölgelere kan göndermeyi denedi ama bu girişimler de reddedildi." bilgisini verdi.

Suriye'de son dönemde Halep'te yoğunlaşan Esad rejimi saldırılarda pek çok kişinin öldüğü ve yaralandığı, hastanelerdeki kan ve tıbbi malzeme ihtiyacının arttığı bildiriliyor. Aynı zamanda rejim güçleri Birleşmiş Milletler'in bölgeye insani yardımlarına geçit vermiyor.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.