Rus devlet televizyonunda "Bayraktar Katili" animasyonu

Rus devlet televizyonunda "Bayraktar Katili" animasyonu

Rus devlet televizyonu, Rusya tarafından geliştirilen kamikaze drone sistemlerinin, Türk yapımı Bayraktar TB2'ler üzerinde denendiği bir animasyon yayınladı.

Rusya kendi ifadelerine göre, "dünyanın ilk hava aracı yok etme sistemini" geliştirdi.

Sistem, ZALA AERO şirket grubu baş tasarımcılarından Alexander Zakharov tarafından tanıtıldı.

Zakharov TASS haber ajansına yaptığı açıklamada, Rus yapımı Lancet kamikaze drone'unu kullanan sistemin ayrıntılarından bahsetti.

Sistem, çok sayıda drone'un gökyüzüne gönderilmesi ve bu drone'ların otomatik olarak havadaki insansız hava araçlarını hedef almasıyla çalışıyor.

Zakharov, bu sistemde kullanılan Lancet drone'ların onlarca saat havada kaldığını ve hedef menziline giren insansız hava araçlarını düşürdüğünü kaydetti.

Sistemde kullanılan drone'ların saatte 300 kilometre hızla uçuş yaptığı belirtildi.

Sistemin halen test aşamasında olduğu ifade edilirken, Lancet drone'ların havadan, karadan ve denizden fırlatılabileceği ifade edildi.

Lancet drone'ları bu sistemle otonom olarak hava, kara ve denizdeki hedefleri sistematik bir biçimde hedef alabilecek. Sistem şu an için 40 kilometrelik bir alanda çalışma kapasitesine sahip

"Bayraktar Katili"

Rus devletine ait Rossiya 1 televizyon kanalında yayınlanan bir animasyonda, kamikaze drone'un, Türkiye'de Baykar Savunma tarafından üretilen Bayraktar TB2 insansız hava aracını hedef aldığı görülüyor:

Yayında, kullanılan kamikaze drone'lardan "Bayraktar Katili" olarak bahsediliyor.

Rusya ile Bayraktar TB2 gerginliği

Türkiye'nin ürettiği Bayraktar TB2 silahlı insansız hava araçları Suriye, Libya ve Dağlık Karabağ gibi bölgelerde aktif bir şekilde kullanıldı. Bu çatışma bölgelerinde Rusya'nın desteklediği taraflara karşı kullanılan Bayraktar TB2'lerin gösterdiği başarı, arka planda Türkiye ile Rusya arasında gerginliğe de neden oldu.

Son olarak Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gergin süreç içerisinde, Türkiye'nin daha önceden Ukrayna'ya satmış olduğu Bayraktar TB2 SİHA'lar yeniden gündeme geldi. Rusya, SİHA'lardan duyduğu rahatsızlığı açık bir şekilde dile getirdi ve Kremlin tarafından "Ukrayna'da Türk SİHA'larının varlığı Rusya'yı mutlu etmiyor" açıklaması yapıldı.

Rusya'nın Ukrayna ile yaşadığı gergin süreçte animasyonun yayınlanmış olması dikkat çekici.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.