Rus elçiye suikasti ortak komisyon soruşturacak

Rus elçiye suikasti ortak komisyon soruşturacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün düzenlenen Büyükelçi suikasti sonrası açıklamalarda bulundu.

Her iki lider, bir provokasyon olarak nitelendirdikleri olay sonrası "terörle ortak mücadele" vurgusu yaptı.

Viladimir Putin, “Bu işlenen suç hiç şüphesiz Türkiye ile Rusya arasında gelişen ilişkileri hedef alan bir provokasyon. Aynı zamanda Rusya, Türkiye ve İran ile Suriye’deki çatışmaların sonlandırılmasına yönelik çaba gösteren diğer ülkelerin aktif olarak ortaya koyduğu barış sürecini hedef alıyor. Buna verilecek tek yanıt var. Terörle ve çetelerle mücadeleyi güçlendirmek ki bunu kendileri de görecek.” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise “Olayın ardından sayın Putin’le yapmış olduğumuz görüşmede bunun bir provokasyon olduğu noktasında hemfikiriz ve burada herhangi bir ihtilaf da sözkonusu değildir. Ve bir soruşturmayla ilgili operasyon merkezini kendilerinin de göndereceği elemanlarla birlikte yapmanın çok daha isabetli olacağı ifadesini kullandılar. Ve bizler bütün bunların müşterek olarak yapılmasında bizim açımızdan herhangi bir sıkıntı yok dedik.” dedi.

Rus Büyükelçi’nin hayatını kaybettiği olayla ilgili ortak komisyon kurulacağına dönük açıklamaların yanı sıra Putin ve Erdoğan ayrıca Halep’te sivillerin tahliyesiyle ilgili iki ülke arasındaki ortak çalışmaların da süreceği mesajını verdi.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.