1. HABERLER

  2. UKRAYNA

  3. Rusya ABD'nin Ukrayna'ya yardımına tepkili: "Vekalet savaşı"
Rusya ABD'nin Ukrayna'ya yardımına tepkili: "Vekalet savaşı"

Rusya ABD'nin Ukrayna'ya yardımına tepkili: "Vekalet savaşı"

Eski Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev ABD'nin Ukrayna'ya göndereceği 40 milyar dolarlık yardım paketini Rusya'ya karşı açılmış bir "vekalet savaşı" olarak tanımladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Eski Rusya Devlet Başkanı Dimitry Medvedev ABD'nin Ukrayna'ya göndereceği 40 milyar dolarlık yardım paketini Rusya'ya karşı açılmış bir "vekalet savaşı" olarak tanımladı. 

ABD Temsilciler Meclisi'nin, Başkan Joe Biden'ın Ukrayna için talep ettiği 33 milyar dolarlık yardım paketinin miktarını 40 milyar dolara çıkararak onaylaması üzerine Medvedev sosyal medyadan suçlama yağdırdı.

Ocak 2020'de başbakanlık görevinden istifa ederek Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Medvedev yaptığı paylaşımda, Temsilciler Meclisi'nin onayladığı yardım paketinin "ülkesine ciddi bir yenilgi yaşatmak ve ekonomik büyümesini ve dünyadaki siyasi nüfuzunu sınırlamak" için bir teşebbüs olarak tanımladı.

Medvedev "İşe yaramayacak. Amerika'nın şişmiş hükümet borcunu sürekli arttıran matbaa daha çabuk parçalanacak" ifadelerini kullandı ve  Rusya korkusu olduğunu iddia ettiği "Rusfobik Amerikalı yetkililerin" ABD'deki "çılgın" akaryakıt ve gıda fiyatlarından sorumlu olduğunu vurguladı.

Volodin'den ABD'ye "Holodomor" suçlaması

Rusya parlamentosu Duma sözcüsü Vyacheslav Volodin de sosyal medya hesabından ABD yardımıyla ilgili bir paylaşım yaparak Washington'ı Ukrayna'yı "borca sokmak" için kullanmakla ve ödemeler karşılığı buğday rezervlerine el koymakla suçladı.

Volodin "Washington Ukrayna'da 'Holodomor' yaratmak istiyor" ifadelerini kullandı.

Holodomor nedir?

Ukraynaca "açlıktan ölüm" anlamına gelen Holodomor 1930'larda Ukrayna Sovyetler Birliği'nin bir parçası iken yaşanan buğday üretimine bağlı bir kriz sonucu yaşanan ve milyonlarca kişinin ölümüne neden olan açlığı ifade ediyor.

2019 yılının başlarında aralarında Ukrayna, Doğu Avrupa ülkeleri, Portekiz, Kanada ve Vatikan'ın da bulunduğu 16 ülke Holodomor'u soykırım olarak tanıdı ve ABD Kongresi'nin her iki kanadı da eski Sovyet lideri "Joseph Stalin ve yakınındaki yetkililerin 1932-1933 yılları arasında Ukraynalılara yönelik soykırım suçu işlediğine" dair kararı kabul etti.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.