Rusya Belarus'a S-400 konusunda 'göz kırptı'

Rusya Belarus'a S-400 konusunda 'göz kırptı'

Andrey Boytsov, Minsk'ten talep gelmesi halinde Moskova'nın Belarus'a S-400 ve Pantsir-S1 sistemlerinin tedariki konusunu en kısa sürede ele alacağını söyledi.

Rusya Federal Askeri ve Teknik İşbirliği Servisi Birinci Başkan Yardımcısı Andrey Boytsov, Minsk'ten talep gelmesi halinde Moskova'nın Belarus'a S-400 ve Pantsir-S1 sistemlerinin tedariki konusunu en kısa sürede ele alacağını söyledi.

Geçen yılki devlet başkanlığı seçimlerinin ardından yaşanan süreç ve son olarak Ryanair uçağı vakası nedeniyle Belarus ile Batı arasındaki ipler iyice gerilirken Moskova'dan Minsk'e savunma sistemleri tedarikiyle ilgili açıklama geldi.

Minsk'te düzenlenen MILEX-2021 Silah Fuarı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Boytsov, "Askeri ve teknik işbirliğiyle ilgili tüm konularda Belaruslu meslektaşlarımızla yakın temas içindeyiz. S-400 füze savunma sistemleri ve Pantsir-S1 hava savunma sistemleri tedariki için başvuru olması halinde, bu konu en kısa sürede ele alınacak" dedi.

Ocak ayında açıklama yapan Belarus Hava Kuvvetleri Komutanı İgor Golub, S-300 sistemleriyle donatılmış olan füze savunma birliklerinin S-400 ve Pantsir-S sistemleriyle yeniden donatılması için anlaşma hazırlama sürecine devam ettiklerini belirtmişti.

Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun zaferiyle sonuçlanan Ağustos 2020 seçimlerinden sonra muhalefetin protesto gösterilerine başlamasıyla birlikte Batı ile Belarus arasında alevlenen gerilimli süreç, Yunanistan'dan Litvanya'ya giden Ryanair'e ait yolcu uçağının bomba ihbarı nedeniyle Minsk'e zorunlu iniş yapmasıyla iyice tırmanmıştı.

Kaynak: Sputnik, Mepa News

facebanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.