"Rusya Belarus'u yutmaya çalışıyor"

"Rusya Belarus'u yutmaya çalışıyor"

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda NATO Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada Rusya'nın Belarus'u "yutmaya" çalıştığını belirtti.

Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda NATO Zirvesi öncesi yaptığı açıklamada Rusya'nın Belarus'u "yutmaya" çalıştığını belirterek müttefiklerin Moskova'nın caydırılması konusunda birlikteliğine ihtiyaç bulunduğunu vurguladı.

Nauseda, Brüksel'de düzenlenen Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO) Zirvesi'ne gelirken verdiği demeçte "Belarus bağımsızlığın son unsurlarını da kaybediyor ve bu eğilim çok tehlikeli" diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'dan NATO'nun kararlılığı ve birlikteliğine dair çok açık bir mesaj iletmesini ve olanlara ilişkin çok açık bir mesajla tepki vermesini beklediğini bildiren Nauseda ayrıca Moskova yolunu değiştirmediği sürece NATO'nun Rusya ile yakın ilişkiler kurmasının mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.

Belarus yönetimi, Yunanistan'ın başkenti Atina'dan Litvanya'nın başkenti Vilnius'a giden Ryanair'e ait bir yolcu uçağını başkent Minsk'e iniş yapmaya zorlamış ve uçakta bulunan muhalif gazeteci Raman Pratasevich'i tutuklamıştı.

Olay üzerine Avrupa Birliği Minks yönetimine karşı yaptırım kararları alarak hava sahasını ve havalimanlarını Belarus uçaklarına kapatmıştı.

Belarus'un Rusya'nın yanı sıra Avrupa Birliği üyesi Litvanya, Letonya ve Polonya'yla sınırı bulunuyor.

Kaynak: Euronews

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.