1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Rusya destekli Esed rejimi İdlib ve Dera'ya saldırıyor
Rusya destekli Esed rejimi İdlib ve Dera'ya saldırıyor

Rusya destekli Esed rejimi İdlib ve Dera'ya saldırıyor

Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejimi güçleri, Suriye'de muhaliflerin bulunduğu İdlib ve Dera'da saldırılar düzenliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejimi güçleri, Suriye'de muhaliflerin bulunduğu İdlib ve Dera'da saldırılar düzenliyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre Rusya'nın savaş uçakları ve Esed rejimi kara unsurları, İdlib'in güneyindeki Cebel Zaviye bölgesinde sivil yerleşimlere bombardıman düzenliyor.

Bir haftadan uzun süredir aralıksız devam eden bombardımanlarda bölgede ağır hasar oluşurken, yaşamını yitiren ve yaralanan siviller olduğu ifade ediliyor.

Rejim güçlerinin saldırı düzenlediği bir diğer bölge ise ülkenin güneyindeki Dera.

Bir süredir gerilimin devam ettiği Dera şehir merkezinin güney mahallelerine rejim güçleri bugün sabah saatlerinde kapsamlı bir saldırı başlattı.

Bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı, her iki taraftan ve sivillerden kayıplar olduğu ifade ediliyor.

Dera'da son durum

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, 2018 yılının Haziran ayında Suriye'nin güneyinde muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik nihai saldırısını başlatmıştı. Saldırıların başlamasından yaklaşık bir ay sonra, 13 Temmuz'da Dera kent merkezi Esed rejimi tarafından ele geçirilmişti. Bu tarihin ardından ülkenin güneyinde muhalifler, kaleleri sayılan bölgeler fiilen kaybetmiş oldu.

Bir süre sonra Esed rejimi Kuneytre ilindeki bölgeleri de ele geçirdi. Böylece Suriye'nin güneyinde muhaliflerin hiçbir hakimiyeti kalmadı. Bölgedeki muhalif güçlerin bir kısmı İdlib'e gitmeyi tercih ederken, bazıları da Esed rejimiyle uzlaşmayı seçti. Rusya aracılığında Esed rejimiyle uzlaşan muhaliflerin bir bölümü silah bıraktı. Bir bölüm muhalif ise Esed rejimine katılarak varlıklarını devam ettirdi.

Ancak, af ve uzlaşı anlaşmalarına rağmen Suriye'nin güneyinde Esed rejiminin baskıları devam etti. Zorla askere alma, eski muhalif isimlere yönelik suikastlar, kaçırma gibi uygulamalar giderek arttı. Bu durum, Dera merkezli olmak üzere bölgede silahlı muhalefetin tekrar taban kazanmasına yol açtı.

Süreç içerisinde Dera'dan ayrılmayan Suriyeli muhalifler rejim güçlerinin bulunduğu bölgelerde halen varlık gösteriyor. Rusya ve Esed rejimi ise bu varlığı tamamiyle ortadan kaldırmanın peşinde.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.