1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Rusya destekli rejimden İdlib'de ilerleme girişimi
Rusya destekli rejimden İdlib'de ilerleme girişimi

Rusya destekli rejimden İdlib'de ilerleme girişimi

Esed rejimi güçlerinin İdlib yönünde karadan ilerleme girişimlerinde bulunduğu bildiriliyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve İran destekli Esed rejimi güçleri, İdlib'de muhaliflerin kontrolündeki bölgelere yönelik karadan ilerleme girişimlerini sıklaştırıyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre rejim güçlerine bağlı öncü birlikler, bir hafta içerisinde muhaliflerin mevzilerine yönelik beşinci ilerleme girişiminde bulundu.

Bölge kaynakları, bugün şafak vaktinde Esed rejimi birliklerinin İdlib'in güney kırsalındaki Cebel Şahşebo bölgesinde, Fuleyfil köyü yakınlarında muhaliflerin mevzilerine sızma girişiminde bulunduğunu ifade etti. İlerleme girişimi sonrasında muhaliflerle rejim güçleri arasında şiddetli çatışmalar yaşanırken, rejim güçleri bölgede tutunamayarak mevzilerine geri çekilmek durumunda kaldı.

Öte yandan muhalif güçler, pazartesi günü akşam saatlerinde İdlib'in doğu kırsalında bulunan Kefr Battih'te, muhaliflere karşı mevzi açmak için kullanılan rejime ait bir bulldozeri vurarak imha etti.

Bölgede muhaliflerin kontrolündeki alanlara yönelik hava ve kara bombardımanının da tüm şiddetiyle sürdüğü bildiriliyor.

Daha önce gerçekleştirilen kapsamlı kara harekatlarından önce Rusya ve rejim güçleri, öncü kuvvet niteliğindeki güçlerle benzer saldırılar düzenlemişti.

İdlib'e saldırı beklentisi

İdlib'e yönelik 2019 yılının sonlarında başlayan Rusya ve İran destekli rejim saldırısı sonucunda, muhaliflerin kontrolündeki bölgeler önemli ölçüde azalmıştı.

Bir sivil katliamı politikası izleyen Rusya ve İran destekli milis güçler büyük ölçüde ilerleyerek İdlib kent merkezine yaklaşmış, Türkiye ve Rusya'nın da karşılıklı taraflarda olmak üzere doğrudan dahil olduğu şiddetli çatışmalar İdlib genelinde tansiyonu yükseltmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rus mevkidaşı Vladimir Putin, İdlib'de 2019 yılı sonunda başlayan çatışmaları sona erdirmek için, 5 Mart’ta Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen zirvede, İdlib’de gerginliğin düşürülmesi hedefiyle ateşkesin uygulanması, ortak devriyelerin yapılması ve müşterek koordinasyon merkezinin kurulması yönünde kararlar almıştı.

Bölgede Türkiye ve Rusya arasında ortak devriyeler devam ederken, Rusya ve İran destekli rejim güçleri bölgeye yığınak yapmaya ve saldırı hazırlıklarına devam ediyor.

"Rejim İdlib'in büyük kısmını ele geçirebilir"

Bölge kaynakları, rejimin İdlib cephesine büyük sevkiyat yaptığını ve saldırıya hazırlandığını aktarırken, İdlib genelinde gergin bir bekleyiş hakim.

Rusya destekli rejim güçlerinin İdlib'e, bölgenin güney kesiminde yer alan Cebel Zaviye ekseni üzerinden saldırıya başlayabileceği ifade ediliyor. Türkiye ile Rusya'nın Mart ayından bu yana ortak devriyeler gerçekleştirdiği M4 Otoyolu güneyinin rejim tarafından tamamen ele geçirilebileceği, bu durumun muhaliflere ağır bir darbe vurabileceği belirtiliyor.

Suriye'de uzun süredir faaliyet gösteren ve bölgedeki en önde gelen gazetecilerden olan Bilal Abdulkerim geçtiğimiz gün İdlib'de son duruma dair yaptığı açıklamada, rejimin İdlib'e saldırıya hazırlandığını ve bu saldırıyla beraber, İdlib'in üçte birini teşkil eden oldukça geniş bir bölgenin rejim tarafından ele geçirilebileceğini kaydetti.

Haziran ayı başında rejim İdlib çevresine yığınaklarını artırmış, buna karşılık olarak muhalif gruplar da bölgeye sevkiyat gerçekleştirerek cephe hatlarını takviye etmişti.

Rejim güçlerinin saldırısının beklendiği bölgede son durum şu şekilde:

idlib24h.jpg

(Yüksek çözünürlük için haritaya tıklayın.)

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler