Rusya Devlet Başkanı Putin Kuzey Kore ve Vietnam'ı ziyaret edecek

Rusya Devlet Başkanı Putin Kuzey Kore ve Vietnam'ı ziyaret edecek

Putin'in daha önce Kuzey Kore'ye yaptığı tek ziyaret 2000 yılında, başkanlığının ilk yılında gerçekleşmişti.

Vedomosti gazetesinin Pazartesi günü diplomatik bir kaynağa dayandırdığı haberine göre Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin önümüzdeki haftalarda Kuzey Kore ve Vietnam'ı ziyaret edecek.

Rusya'nın Kuzey Kore Büyükelçisi Alexander Matsegora Vedomosti'ye yaptığı açıklamada Başkan'ın Pyongyang ziyaretinin gerçekleşeceğini ve "aktif bir şekilde hazırlandığını" doğruladı.

Gazete Putin'in Vietnam'ı Haziran ayı gibi erken bir tarihte ve büyük olasılıkla Kuzey Kore ziyaretinden hemen sonra ziyaret edebileceğini söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un geçtiğimiz Eylül ayında Putin ile görüşmek üzere Rusya'yı ziyaret etmişti. Rusya'nın uzak doğudaki Vostochny uzay fırlatma merkezini gezen Putin, Kuzey Kore'nin uydu inşa etmesine yardımcı olma sözü vermişti.

Kremlin, Rusya'nın Kuzey Kore ile "her alanda" bir ortaklık kurmak istediğini söyledi ancak ziyaret tarihini henüz teyit etmedi.

Rusya, Ukrayna ile savaşın başlamasından bu yana Kuzey Kore ve İran gibi ABD'ye düşman diğer ülkelerle ilişkilerini artırdı. Ancak bu ilişkiler Batı için endişe kaynağı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Ukrayna Ocak ayında Rusya'yı Kuzey Kore tarafından tedarik edilen kısa menzilli balistik füzeleri Ukrayna'ya ateşlemekle suçlamış, Rusya ise bunu doğrulamaktan ya da yalanlamaktan kaçınmıştı.

Vedomosti, Putin ve Kim'in Rusya'nın Kuzey Kore'den göçmen işçi getirip getirmeyeceğini görüşebileceğini söyledi.

Rusya, Ukrayna savaşı nedeniyle ciddi işgücü sıkıntısı çekiyor; yüz binlerce erkek ya savaşmaya gitti ya da seferberlikten kaçmak için yurtdışına firar etti.

Putin'in daha önce Kuzey Kore'ye yaptığı tek ziyaret 2000 yılında, başkanlığının ilk yılında gerçekleşmişti.

Vedomosti'nin aktardığına göre Rusya'nın Vietnam'daki ticaret temsilcisi geçen ay yaptığı açıklamada iki ülke arasındaki en acil ticaret sorununun ödemelerin yapılabilmesi için bankacılık desteği olduğunu söyledi.

Kaynak: Mepa News

uyg.gif

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.