"Rusya dünya ile oyun oynuyor"

"Rusya dünya ile oyun oynuyor"

Polonya Dışişleri Bakanı Witold Waszczykowski “Rus yetkililer, dünya ile özellikle de Avrupa ve Avrupa Birliği ile siyasi oyun oynuyor” dedi.

Polska Radyo’ya konuşan Waszczykowski, 2010 yılında Rusya'nın Smolensk Havaalanı yakınında Devlet Başkanı Lech Kaczynski ile 95 kişinin hayatını kaybettiği uçak kazası ile ilgili soruşturmaya yeniden başlandığını ancak, Rusya’nın Polonya ile işbirliği yapmadığını bildirdi.

Uçağın enkazı ve kara kutuları iade etmeyen Rusya’yı eleştiren Waszczykowski, “Rusya, uçağın enkazını Polonya ile ilişkilerinde bir perde arkası oyunu gibi kullanıyor. Bizi rahatsız edecek bir uyarıcı olarak tutuyorlar. Belki de Kremlin, gerçekleri saklamak için enkazı bize vermiyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanını taşıyan uçağın enkazın sahibinin Polonya olduğunu belirten Waszczykowski, Rusya’ya enkazı iade etmemesi durumunda uluslararası mahkemelere başvuracaklarını kaydetti. 

Waszczykowski, “Rus hükümetiyle ilişki kurmak çok zor. Kremlin, Avrupa ile ilişkileri inşa etmek değil yok etmek istiyor. Rus yetkililer, dünya ile özellikle de Avrupa ve Avrupa Birliği ile siyasi oyun oynuyor. Bu hükümetin emperyalist ve agresif iddiaları var. Zaten Gürcistan ve Ukrayna’dan sonra Suriye’de üçüncü savaşa yürüdüler. Böyle bir ortamda işbirliği atmosferi, karşılıklı güven ortamı yaratmak ve bir şeyleri inşa etmek çok zor” diye konuştu.

Ukrayna’da barışın, uluslararası sınırlarının ihlal eylemlerinin cezasız kalmaması gerektiğini savunan Waszczykowski, “Rusya’ya karşı yaptırımların devam etmesini destekliyoruz. Kırım ve Donbas’taki sorunlar çözülene kadar yaptırımların kaldırılması için hiçbir sebep yok” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.