1. İNSAN HAKLARI

  2. Rusya, Kırım Tatar siyasi tutsak Abdullayev'i hücrede tutmayı sürdürüyor
Rusya, Kırım Tatar siyasi tutsak Abdullayev'i hücrede tutmayı sürdürüyor

Rusya, Kırım Tatar siyasi tutsak Abdullayev'i hücrede tutmayı sürdürüyor

16,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’e yönelik Rus baskıları devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulandığı ifade edilen Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde 16,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’e yönelik baskılar devam ediyor.

Kırım Haber Ajansı'nın haberine göre, Teymur Abdullayev’in son bir ayda üç defa hücre cezasına gönderildiği bildirildi.

Kırım Tatar siyasi tutsaklar Teymur Abdullayev’in eşi Alime Abdullayeva, cezaevi yönetiminin eşine baskı uygulamayı sürdürdüğünü belirtirken Eylül ayında eşinin 3 defa hücre cezasına gönderildiğini duyurdu.

Alime Abdullayeva, eşinin “cezaevi görevlilerine yanlış selam vermek”, “cezaevi üniformasını yanlış giymek” gibi bahanelerle hücre cezasına çarptırıldığını dile getirdi.

Bir yıl önce hapishaneye sevk edilmişti

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev, yaklaşık bir yıl önce Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salavat şehrindeki cezaevinde sevk edildi. Cezaevine getirildikten hemen sonra Abdullayev hücre cezasına gönderildi. Bir yıl içinde Teymur Abdullayev sadece yaklaşık bir ay sıkı gözetim koğuşunda ve Kovid-19 nedeniyle 3 hafta karantinada tutuldu. Bunun dışında cezaevi yönetimi baskı uygulamak amacıyla Teymur Abdullayev’i yaklaşık bir yıldır hücre cezasında tutuyor.

Daha önce Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi (FSİN) ve Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlilerinin Abdullayev ile konuşarak görüşlerinden vazgeçmeyi ve iş birliği yapmayı teklif ettiği bildirilmişti. Görevliler Abdullayev’e iş birliği yapmak istemediği için sürekli hücre cezasına gönderildiğini belirtmişlerdi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.