1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Rusya koronavirüs sebebiyle yeniden kapanmaya gidiyor
Rusya koronavirüs sebebiyle yeniden kapanmaya gidiyor

Rusya koronavirüs sebebiyle yeniden kapanmaya gidiyor

Koronavirüs salgınının halen daha etkili olmaya devam ettiği ülkelerin başında gelen Rusya, rekor can kayıplarının ardından yeniden kapanma sürecine giriyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Koronavirüs salgınının halen daha etkili olmaya devam ettiği ülkelerin başında gelen Rusya, rekor can kayıplarının ardından yeniden kapanma sürecine giriyor. Ülkede son dönemde hergün salgın kaynaklı can kaybı rekoru kırılıyor. Son haftalarda sürekli olarak artan can kayıbı sayıları son 24 saatte bin 36 kişiye ulaştı.

Rusya'nın başkenti Moskova'da alınan karar uyarınca temel gıda satışı yapan marketler ve eczaneler dışındaki tüm mağazalar, restaurantlar, kafeler ve barlar 28 Ekim'den itibaren kapalı olacak.

Tüm ülkede bir hafta kapanma olacak

Ülkede ayrıca Rusya lideri Putin'in onayladığı karar uyarınca, tüm işyerleri de 30 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında bir hafta süreyle kapalı olacak. Gerekli görülmesi halinde yerel yetkililer de bu kapanma kararının süresini uzatabilecek ve kapsamını değiştirebilecekler.

Dün açıklanan bir kararla da başkent Moskova’da aşı yaptırmamış, 60 yaşın üzerindeki kişilerle, kronik rahatsızlığı olan kişilerin, 4 ay boyunca evlerinden çıkmalarına yasak getirildi. Yeni karar uyarınca bu kişiler, Şubat ayı sonuna kadar evlerinde kalacaklar.

Rusya’da son 24 saatte görülen vaka sayısı da 40 bine yaklaştı. Resmi verilere göre Rusya’da son bir günde, 36 bin 339 yeni vaka tespit edilirken salgın nedeniyle, bin 36 kişi de hayatını kaybetti. Bu can kaybı sayısı, salgının başında bu yana bir günde görülen rekor düzeydeki kayıp olarak kayıtlara geçti.

Ülkede devam eden aşılamanın yavaş ilerlemesinin, salgının daha ölümcül hale gelmesindeki ana nedenlerden biri olduğu ifade ediliyor. Rusya, kendi ürettiği Sputnik-V aşısını kullanıyor. Dünyada, koronavirüse karşı aşı bulduğunu açıklayan ilk ülke olmasına rağmen Rusya, mevcut durumda aşılamada geri kaldı.

Ülkede bugüne dek resmi verilere göre 8 milyonun üzerinde vaka görülürken 227 bin 389 kişi de hayatını kaybetti. Rusya dünyada en çok vaka görülen ülkeler sıralamasında Türkiye’nin hemen önünde beşinci sırada yer alıyor. Rusya salgın kaynaklı olarak en fazla can kaybı görülen ülkeler sıralamasında da Meksika’nın ardından yine beşinci sırada bulunuyor.

Kaynak: Amerika'nın Sesi

twtbanner-001.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.