1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya NATO ülkelerini siber saldırılarla hedef alıyor
Rusya NATO ülkelerini siber saldırılarla hedef alıyor

Rusya NATO ülkelerini siber saldırılarla hedef alıyor

Gentiloni skandalı, Rusya'nın NATO üye ülkeleri zayıflatma ve kontrolüne alma stratejisini ifşa etmiş olabilir.

A+A-

İtayan yetkililer, İtalyan dışişleri bakanlığına geçen yıl gerçekleştirilen ve konunun uzmanlarına göre bakanlığın e-posta iletişimini tehlikeye atarak tespit edilmeden aylarca süren hacker saldırısının Rusya tarafından yapıldığından şüphelenmekteler.

Bir İtalyan hükümet yetkilisi saldırının geçen baharda gerçekleştiğini ve dört aydan fazla sürdüğünü ancak gizli iletişim için kullanılan şifrelenmiş sisteme sızılamadığını doğruladı.

O dönem dışişleri bakanı olarak görev yapan İtalyan başbakan Paolo Gentiloni, kesintiden etkilenmedi. Bir yetkiliye göre bunun sebebi Paolo Gentiloni’nin e-postayı kullanmaktan kaçınmasıdır.

Dışişleri bakanlığının yabancı yetkililerle toplantılar hakkında Roma'ya rapor veren elçilik ve personel üyeleri de dahil "saha büroları" kötü amaçlı saldırıdan etkilenmiştir. Ancak hükümet yetkilisi, hassas bilgilerin ele geçirilmediğini çünkü bu bilgilerin şifreli olduğunu söyledi.

Resmi görevli Moskova'nın saldırının arkasında olduğunu onaylamadı. Ancak saldırının bilgisi olan diğer iki kişi Rus devletinin saldırının arkasında olduğuna inandıklarını söylediler. Saldırı şu anda Roma'daki Başsavcı tarafından soruşturma konusu.

Rusya NATO ülkelerine siber saldırılarını arttırdı

Bir hükümet yetkilisi "Şifreleme seviyesinde hiçbir saldırı yapılmadı. Bu yüzden, nette paylaşılan ve kod tarafından kısıtlanan hassas bilgiler, saldırıya uğramamış veya bu saldırının bir parçası olmamıştır " dedi.

Yetkililer, saldırı tespit edildikten sonra bakanlığın çevrimiçi "mimarisi" ni geliştirdiklerini ve dahili güvenliği artırmak için yeni araçlar sunduklarını söylediler. Yetkili, saldırının nasıl tespit edildiği üzerine yorum yapmayı reddetti.

Rusya'nın; Amerika, Fransa, Almanya, Hollanda ve Bulgaristan da dahil olmak üzere NATO üyelerini, hükümetleri zayıflatmak amacıyla, siber saldırılar ile hedef aldığı yönünde endişelerin arttığı bir dönemde bu konu ifşa oldu.

Seçimlere müdahale

ABD'de istihbarat teşkilatları, Rus hükümetinin desteklediği hack gruplarının, Donald Trump'un Beyaz Saray'ı kazanmasına yardımcı olmak amacıyla 2016 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Demokratik Ulusal Komisyonun ve Hillary Clinton'ın kapmanyasındaki yetkililerin gizli bilgilerini ihlal etmekle suçladı.

Konunun gizli kalması kaydıyla Guardian ile görüşen kişiler, dışişleri bakanlığına yapılan saldırının İtalyan hükümetinin karar alma mekanizması hakkında bilgi almak amacıyla yapıldığına inandıklarını söylediler.

Eğer Rusya, İtalya'ya saldırdıysa, Almanya'ya da İngiltere gibi diğer AB ülkelerine göre kendisine daha az karşıt kabul edilen bir ülkeyi hedef alıyordu. İtalya, Kırım ilhakı sonrasında uygulanan yaptırımları desteklerken, eski başbakan Matteo Renzi hükümeti, Suriye ihtilafındaki rolünden dolayı Moskova'ya yeni yaptırımlar önermek konusunda şiddetle karşı çıktı.

Saldırı haberi, Rusya'nın Haziran ayı başlarında yapılacak olan bir sonraki İtalyan seçimini etkilemeye çalışabileceği endişesini doğurabilir. Geçen yılın sonlarına doğru Guardian ile yapılan bir röportajda, Roma'daki bir yabancı diplomat, zorlu bir yeniden seçimle mücadele edecek olan merkez sol hükümetin Rusya'nın muhtemel müdahalesine karşı hazır olup olmadığını sorguladı.

Hükümetin ana muhalefeti olan Beş Yıldızlı Hareket, Vladimir Putin'in Suriye'ye müdahalesinden Ukrayna'ya işgaline, Rusya’ya ekonomik yaptırımların kaldırmasından NATO’ya olan bağlılığın yeniden değerlendirilmesine kadar çeşitli konularda Rusya yanlısı tavır takındı.

İtalya savunmasız

İtalyan haber ajansı Ansa’ya göre Rus hükümetinden bir temsilci, iddiaların kanıtlanmadığını söyledi. Rusya dışişleri bakanlığının sözcüsü Maria Zakharova, WhatsApp mesajında ​​ siber saldırı iddiasının doğruluğu hakkında bir soruya yanıt olarak "Bu açıklamayı ispatlayan hiçbir hakikat yok" dedi.

Roma'daki LUISS Üniversitesi'nde bir siyaset bilimci ve siber güvenlik uzmanı olan Raffaele Marchetti, İtalya'nın geçtiğimiz günlerde güvenliğe olan ilgisini artırdığını ve Minniti'nin siber meseledeki uzmanlığı nedeniyle Marco Minniti'nin içişleri bakanı olarak atanmasıyla kendisini de cesaretlendirildiğini söyledi.

Marchetti, "Tabii ki yapılması gereken ve uygulanacak çok şey var" dedi.

İtalya'nın siber saldırılara karşı savunmasızlığı, Renzi'nin eyalet başkanlığı sırasında, Renzi’nin ve diğer bazı iş adamları ile politikacıların e-posta hesaplarına yasadışı yollardan erişmekle suçlanan iki kardeşin bu yılın başlarında tutuklanmasının ardından açığa çıktı 

Giulio Occhionero ve ABD'de doğan ve bir Amerikan vatandaşı olan kızkardeşi Francesca Maria, soruşturmanın bir parçası olarak neticede FBI tarafından ele geçirilen sunucuları ABD'de tutmuşlardı.

Sunucuların İtalya'ya gönderilmesi ve yetkililerin sunucuları incelenmesinin ardından ancak iddia edilen suçların kapsamının belli olacağı belirtildi. Renzi'nin e-posta hesabına eriştikleri düşünülmese de, İtalya'daki güvenlik camiasında, bu ikilinin büyük olasılıkla diğer yabancı ya da yerli çıkarlar adına çalıştıkları noktasında ciddi şüpheler var.

İkisi hâlâ hapiste tutuluyor. Avukatları, ikiz kardeşlerin herhangi bir yanlışlık yaptığını reddetti.

The Guardian'da yer alan bu özel haber Mepa News okurları için tercüme edildi. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler