1. HABERLER

  2. SAVUNMA SANAYİ

  3. "Rusya uydusavar silah geliştiriyor"
"Rusya uydusavar silah geliştiriyor"

"Rusya uydusavar silah geliştiriyor"

ABD Rusya'yı dünya yörüngesindeki uyduları vurmak için uydusavar silahlar geliştirmek ve bu silahları test etmekle suçladı.

BBC Türkçe
A+A-

ABD Rusya'nın kısa bir süre önce uydusavar füze denemesi yaptığını öne sürdü. Rusya Savunma Bakanlığı ise iddiaları "çarpıtma" olarak nitelendirdi.

ABD Uzay Komutanlığından yapılan açıklamada, Rusya'nın 15 Temmuz'da Cosmos 2543 olarak bilinen uydusunun dünya yörüngesine yeni bir nesne çıkardığını ve bu nesnenin "uyduları tahribatsız şekilde etkisiz hale getirmek için denemesi yapılan uydu silahları" olduğu ifade edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı açıklamasında, "15 Temmuz'da yapılan testler, uzaydaki uzay araçlarına herhangi bir tehdit oluşturmamaktadır" denildi.

Rusya, daha önce yaptığı açıklamalarda, Rusya'nın uzaydaki ekipmanını kontrol edecek yeni teknolojiler denediğini söylemişti.

Ancak İngiltere ve ABD, uzaya hedefleyen bu hamlelerden kaygılı olduğunu bildirdi.

İngiltere'nin Uzay Çalışmaları Bölümü Başkanı Tümgeneral Harvey Smyth, "Rusya'nın silah niteliğinde bir füze fırlatarak uydularından biri üzerinde test yapmasından kaygı duyuyoruz" dedi.

Rusya uydularda yaptığı testlerle ilgili ne dedi?

Rusya Dışişleri Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin "gözlemci" uydularından birisinin "özel tasarlanmış küçük bir uzay aracı parçasını kullanarak, Rusya'ya it bir uzay aracını yakın mesafeden kontrol ettiğini" açıkladı.

Açıklamada, bu operasyonun "uluslararası hukukun hiçbir kural ya da ilkesini ihlal etmediği" belirtildi.

Bakanlık açıklamasında, ABD'yi "uzayda silah bulundurma ve bunun sonucunda da finansman elde etme adımlarını meşrulaştırmak adına mevcut durumu çarpıtılmış bir şekilde yansıtmakla" suçladı.

ABD neden endişeli?

ABD'nin uzay faaliyetlerini yöneten General Jay Raymond, Rusya'nın "uzay tabanlı uydusavar silahını test ettiğine" dair kanıtlar olduğunu açıkladı.

ABD, Rusya'nın uzaydaki uydu ve diğer araçları hedef alabilecek silahlar geliştirmesinden kaygı duyuyor.

Aralarında Rusya, İngiltere, ABD ve Çin'in bulunduğu 100'den fazla ülke, uzayın sadece ve tamamen barışçıl amaçlar için kullanılabileceğine dair uluslararası bir antlaşmaya imza attı.

Bu antlaşma, uzaya ya da dünyanın yörüngesine herhangi bir silahın yerleştirilmesini yasaklıyor.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler