1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Rusya ve İran destekli Esed rejimi Dera'ya saldırıyor
Rusya ve İran destekli Esed rejimi Dera'ya saldırıyor

Rusya ve İran destekli Esed rejimi Dera'ya saldırıyor

Suriye'nin güneyindeki Dera'ya yönelik Rusya ve İran destekli Esed rejimi güçlerinin saldırıları şiddetleniyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriye'nin güneyindeki Dera şehrine yönelik Esed rejiminin İran desteğiyle yoğun bir saldırıya giriştiği aktarılıyor. 

3 aya yakın süredir Dera şehri, Rusya ve İran destekli Esed rejimi güçlerince şiddetli saldırılara hedef oluyor.

Rejim muhalifleriyle Esed rejimi arasında Rusya'nın da dahil olduğu müzakerelerin ardından, Dera'daki yaklaşık 50 bin sivilin Ürdün veya Türkiye'ye tehciri planlanıyor.

Dera şehri

Suriye Devrimi'nin 2011'deki başlangıç noktası olarak ayrıca sembolik bir önem taşıyan Dera, sokak olaylarının savaşa dönmesiyle ülkenin güneyinde bir cephe hattına dönüşmüştü. 2018'de Esed rejiminin İran ve Rusya'nın desteğiyle ülkenin güneyinde giriştiği geniş harekat kapsamında Dera, iç özerkliğini korumasına dayalı bir anlaşmayla teslim olmuştu.

Fakat ilerleyen dönemde Esed rejimi ve müttefiklerinin Dera'nın özerkliğini ortadan kalktırma ve halkını sürme politikaları yürürlüğe sokuldu. Buna karşı Dera'da direnişin ortaya çıkması Esed rejimi ve müttefiklerini endişelendirdi.

Başkent Şam da dahil ülkenin güneyinde ekonomik problemlere de bağlı olarak halk hoşnutsuzluğun artmasıyla bir halk isyanından korkan Esed rejiminin Dera'yı bu isyanın ateşleyicisi olarak gördüğü de belirtiliyordu. Bunun üzerine Dera yoğun bir şekilde tekrar bombalanmaya başlandı.

Yoğun bombardıman

Rusların da dahil olduğu Esed rejimi ve muhalifler arasındaki müzakereler, Esed rejiminin çözüm olarak Dera'nın tamamen teslim olmasında ısrarcı olması sebebiyle sonuçsuz kaldı.

Bunun üzerine Esed rejimi güçleri, İran'ın da desteğiyle Dera'ya yönelik şiddetli bir bombardıman başlattı.

Bölgeden basına yansıyan haberlere göre Esed rejimine İran tarafından sağlanan füzelerle Dera'daki camiler de vuruluyor. Dün geceden bu yana İran'ın onlarca füzesinin Dera'ya fırlatıldığı belirtiliyor. Kuşatma altına alınan mahalleler bombalandığı gibi bu bölgelere gıda ulaşımına da izin verilmiyor. Böylece Dera'nın direnişinin kırılıp halkının pes ettirilmesi hedefleniyor.

Dera'ya artan saldırılar ve abluka nedeniyle Dera'daki rejim muhaliflerinin gücünün azaldığı bildiriliyor. Dera'nın tamamen düşmesi durumunda Esed rejiminin Dera halkını tahliye edip sürmeyi planlıyor. Bu projenin arkasında İran'ın bulunduğu, stratejik Dera ve çevre bölgesini bu tahliyeyle Şiileştirmek istediği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

tg-003.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.