Rusya yanlılarından ateşkes kararı

Rusya yanlılarından ateşkes kararı

Ukrayna’nın doğusundaki Rus yanlısı ayrılıkçıların lideri Alexander Zakharchenko tek taraflı ateşkes ilan edeceklerini duyurdu

Euronews Türkçe'nin haberine göre; Açıklama, bölgede iki yıldan fazladır süren çatışmaların son bulması adına bir çözüm umudu olarak değerlendiriliyor.

Zakharchenko Donetsk’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “14 Eylül gece yarısından itibaren ateşi durduracağız. Ukrayna tarafını da ateşkesi ciddiye almaya ve uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların durdurulması için Üçlü Temas Grubu’nun 1 Eylül’de yaptığı ateşkes çağrısına rağmen aradan geçen sürede içinde ise Ukrayna tarafından 5 asker öldü, 1 polis ve 20 asker yaralandı.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Terörle Mücadele Sözcüsü Aleksandr Motuzyanik yaptığı açıklamada, “Geçtiğimiz 24 saat içinde anti-terör operasyonu güçleri ile işgalciler arasında Luhansk’ta bir çatışma oldu. Burada ender askeri eylemler olur. Düşmanın sabotaj ve keşif grubu nehir geçerek, askerlerimize saldırdı.” şeklinde konuştu.

Üçlü Temas Grubu’nun Minsk’te ağustos sonunda yaptığı toplantıda Ukrayna tarafı, Rusya yanlısı ayrılıkçılara eğitim-öğretim döneminin açılması nedeniyle 1 Eylül itibarıyla Donbas’ta tam ateşkes düzenine geçilmesi çağrısında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.