Rusya'da 3'lü Suriye zirvesinden 'deklarasyon' çıkacak

Rusya'da 3'lü Suriye zirvesinden 'deklarasyon' çıkacak

Türkiye, İran ve Rusya Suriye krizene siyasi çözüm arayışları için Moskova’da bir araya geldi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'de siyasi bir çözüm bulmak için süreç başlattığını açıkladı.

Reuters'ın aktardığına göre Zarif, Suriye'de askeri değil yalnızca siyasi bir çözüm olduğunu ifade etti.

Zarif, Suriye'de ateşkeste uzlaşılmasını umduğunu da sözlerine ekledi.

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları Suriye'nin geleceğini görüşmek üzere bugün Moskova'da bir toplantı gerçekleştirdi.

Üç bakan görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

LAVROV: ORTAK BİLDİRİ KABUL EDİLDİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye'deki krize çözüm bulmak için yapılacakların belirlendiği ortak bir bildiri kabul ettiğini söyledi.

Lavrov, Türkiye ve İran'ın barış deklarasyonunu desteklediğini belirtti. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de kalıcı bir ateşkes için çalışacaklarını vurguladı. 

'MOSKOVA DEKLARASYONU' HAZIRLANIYOR

TASS'ın Rusya Savunma Bakanlığı'na dayandırdığı haberine göre Rusya, Suriye'deki krizi bitirmek için yol haritası belirlemek amacıyla 'Moskova Deklarasyonu' hazırladığını bildirdi.

Deklarasyonun, imzalayanlar tarafından Suriye'de garantiye alınacak bir ateşkesi hedefleyeceği belirtildi.

ŞOYGU: RUSYA, İRAN VE TÜRKİYE GARANTÖRLÜK YAPMAYA HAZIR

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rusya, İran ve Türkiye'nin, Suriye krizinin çözümünde garantörlük yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Şoygu, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve İran Savunma Bakanı Hüseyin Dehkan ile yapacağı üçlü görüşme öncesinde mevkidaşlarıyla ayrı ayrı bir araya geldi.

Dehkan ile yaptığı toplantıda konuşan Şoygu, üç ülkenin uzmanlarının Suriye çözümüyle ilgili atılacak adımlara yönelik deklarasyon hazırladığını belirtti.

Daha önce ABD ve ortaklarıyla üzerinde anlaşılan ortak adımların sahada gerçek bir etki yaratamadığı için başarısız olduğuna işaret eden Şoygu, "Rusya, İran ve Türkiye, Suriye krizinin çözümünde garantörlük yapmaya hazır." dedi.

Suriye çözümüyle ilgili yeni adımlara acilen ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Şoygu, çözüme dair deklarasyonun Rusya, Türkiye ve İran savunma ve dışişleri bakanlıkları tarafından da onaylanacağını ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.