1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya'dan 'Güvenli Bölge' açıklaması
Rusya'dan 'Güvenli Bölge' açıklaması

Rusya'dan 'Güvenli Bölge' açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin 'Ankara bu isteğinde çok haklı' diye konuştu.

A+A-

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye'nin kuzeyinde kurulması planlanan güvenli bölgeye ilişkin, "Ankara bu isteğinde çok haklı çünkü şu an ABD'nin kontrolündeki bölgeden sızan teröristler yüzünden sıkıntı yaşıyor" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 74. Genel Kurulu görüşmeleri için New York'ta bulunan Lavrov, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Suriye'nin toprak bütünlüğü ve egemenliği söz konusu olduğu için güvenli bölge konusuna ''kayıtsız'' olmadıklarını ve her iki ülkeyle de görüştüklerini söyleyen Lavrov, ''Amerikalıların bölgesindeki Kürtlerin kullanıldığını" ve "öz yönetim organları oluşturmak için somut adımlar atıldığını" söyledi.

Lavrov, ABD'nin BM Genel Kurulu görüşmelerine katılacak bazı Rus diplomatlara vize vermemesine ilişkin ise Moskova'nın gerekli adımları atarak karşılık vereceğini ifade etti.

Türkiye'den ABD'ye tepki

BM Genel Kurulu Görüşmeleri için New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu geçtiğimiz gün, güvenli bölgeye ilişkin, "Şu anda gelinen noktadan biz tatmin olmadık ve bunu da Amerikalılara açık ve net bir şekilde söyledik" diye konuşmuştu.

Eylül ayının başında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Biz bölgede yuvalanan terör örgütünü tamamen ortadan kaldırmayı hedeflerken onlar terör örgütüyle bizi aynı zeminde idare etmenin hesabını yapıyorlar" diyerek tepki göstermişti.

wp-005.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler