1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya'dan 'Venüs bir Rus gezegenidir' iddiası
Rusya'dan 'Venüs bir Rus gezegenidir' iddiası

Rusya'dan 'Venüs bir Rus gezegenidir' iddiası

Rusya, Venüs'te yaşam belirtisinin ipuçlarını veren fosfin gazının bulunmasından bir gün sonra gezegeni keşfe hazırlandıklarını duyurdu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Uzay araştırmacılarının Venüs’te yaşam olabileceği yönündeki açıklamalarının ardından Rusya hükümetinden gezegenin Ruslar’a ait olduğu iddiası geldi.

Bilimsel konularda alışılmadık yorumları ve batı karşıtı görüşleriyle bilinen, Rusya’nın uzay bilimleri dairesi Roscosmos’un başkanı Dmitry Rogozin, Rusya’nın ABD ile ortak gerçekleştirilmesi planlanan Venera-D adlı misyonun yanı sıra Venüs’e kendi uzay gemisini göndermeyi planladığını söyledi.

Aynı zamanda da eski başbakan yardımcısı olan Rogozin, Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, “Venüs’ün bir Rus gezegeni olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden de geride kalmamalıyız” dedi. Rogozin ayrıca Sovyetler Birliği’nin Venüs’e uzay aracı gönderen “ilk ve tek ülke” olduğuna vurgu yaptı.

Tass haber ajansının aktardığına göre Rogozin, “Uzay aracımız Venüs’le ilgili bilgi topladı. Orası cehennem gibi” dedi.

Hafta başında Nature Astronomy adlı dergide yayınlanan bir makalede İngiliz ve ABD'li araştırmacılar Venüs’ün çevresindeki bulutlarda, gezegende yaşam olabileceğine işaret eden fosfin gazına rastladıkları belirtilmişti.

Atmosferi neredeyse tamamen karbondioksitten oluşan Venüs gezegeni Güneş Sistemi’ndeki en sıcak gezegen olarak tanımlanıyor.

ABD uzay bilimleri kurumu NASA, 1962 yılında Venüs’ün etrafına uzay aracı göndererek gezegenin yüzey sıcaklığını ilk kez ölçmüştü. Sovyetler Birliği’yse 1970 yılında Venera 7 uzay gemisiyle gezegenin yüzeyine ilk başarılı inişi gerçekleştirdi. Venera 7 saniyeler içinde erimişti.

Venera 9 ise Venüs’ten görüntü alan ilk uzay aracı oldu.

Rus uzay dairesinin internet sayfasında yayınlanan mesajda, “Venüs’te yapılan araştırmalarda Sovyetler Birliği’yle rakipleri arasındaki büyük ara fark nedeniyle ABD Venüs’e ‘Sovyet gezegeni’ adını vermişti” denildi.

Venüs’le ilgili yeni bulgunun yayınlanmasının ardından Rusya doğumlu milyarder Yuri Milner’in desteklediği Breakthrough Initiatives adlı program, Massachusetts Institute of Technology’den Sara Seager öncülüğünde yürütülecek, Venüs’ün bulutlarının inceleneceği araştırmaya fon sağlayacağını aktardı.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler