1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya'ya karşı önlem: ABD askerleri Norveç'e konuşlanıyor
Rusya'ya karşı önlem: ABD askerleri Norveç'e konuşlanıyor

Rusya'ya karşı önlem: ABD askerleri Norveç'e konuşlanıyor

ABD Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 330 piyade, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez Norveç'te konuşlanmaya hazırlanıyor.

A+A-

ABD Deniz Kuvvetleri'ne bağlı 300 piyade, İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez Norveç'te konuşlanmaya hazırlanıyor. Norveç Savunma Bakanlığı, gelecek yıldan itibaren ilk kez yabancı askerlerin Norveç'te konuşlanmasına izin verildiğini açıkladı.

Reuters'in haberine göre, en az 330 ABD deniz piyadesi Norveç'in Vaernes askeri üssünde konuşlanacak. Rusya'nın Baltık'taki askeri varlığına karşı böyle bir önlem alındığı belirtiliyor.

Norveç, Avrupa'nın kuzeyinde ABD ve NATO müttefiki olarak öne çıkan ülkelerin başında geliyor. Norveçli yetkililer uzun süredir Rusya'nın askeri tehdidine karşı önlemler alacaklarını belirtiyordu.

ABD'nin Avrupa'daki deniz piyadeleri komutanı General Nelson, geçtiğimiz günlerde CNN'e yaptığı konuşmada Norveç'e bu konudaki taleplerini ilettiklerini kabul ederken; "Norveç Silahlı Kuvvetleri'yle aramızdaki yakın ilişkiden çok memnunuz. Norveç'teki varlığımız bu ilişkiyi geliştirecek ve beraber hareket edebilme kabiliyetimizi arttıracaktır. Eğer Norveç hükümeti talebimizi kabul ederse, NATO'nun Kuzey Avrupa'daki gücü ve etkinliği artacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Suriye ve Ukrayna konuları başta olmak üzere, ABD ile arasındaki tansiyon gün geçtikçe yükselen Rusya'nın konuya nasıl tepki vereceği merak ediliyor. Rusya'nın Kuzey Deniz kıyısında, Norveç'le 195 km sınır hattı bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.