S-400 teslimatında süreç nasıl devam edecek?

S-400 teslimatında süreç nasıl devam edecek?

Rusya'dan alınan S-400 Hava Savunma Sistemleri'nin teslimat süreci başladı.

Rusya'dan alınan S-400 Hava Savunma Sistemleri'nin teslimat süreci başladı.

Türkiye’nin hava ve füze savunma ihtiyacının karşılanmasına yönelik tedarik edilen S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi'nin ikinci grup malzemeleri de Mürted Hava Meydanı Ankara’ya intikal etti.

Sistemin parçalarını taşıyan İlyushin modeli kargo uçağının Mürted Hava Üssü'ne indiği belirtildi.

Bundan sonraki süreç nasıl işleyecek ve sistemin geri kalan kısmının ulaştırılmasında nasıl bir takvim takip edilecek?

Sistemin birinci grup malzemelerinin gelişine ilişkin soruları yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "Bugün sabah saatlerinden itibaren toplam üç uçak Mürted bölgesine inmek suretiyle söz konusu sistemlerin parçalarını taşımaya başladı. Bu bir süreç. Önümüzdeki günlerde devam edecek." dedi.

120 adet güdümlü füze yaz sonunda gelecek

Rus haber ajansı TASS ise ismini açıklamayan bir Rus askeri kaynağa dayandırdığı haberinde, füze tedarikinin üçüncü kısmının yaz sonunda yapılacağını ve 120 adet güdümlü füzenin yük gemileri ile taşınacağını açıkladı.

"Personel eğitimleri sürüyor"

Sistemin kullanılması için personel eğitimlerinin sürdüğünü ifade eden Milli Savunma Bakanı Akar, "Buna paralel olarak personelin hem kurulum hem işletim anlamında eğitimleri de Türkiye ve Rusya'da devam ediyor." dedi.

Geçtiğimiz mayıstan beri 20 kişilik bir kafile Rusya'da savunma sistemi hakkında eğitimlerden geçiriliyor. Kısa süre içerisinde bu rakamın 100'e çıkması planlanıyor.

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.