1. HABERLER

  2. KORONAVİRÜS

  3. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Önlem alınmazsa ölümler 5 kat artabilir
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Önlem alınmazsa ölümler 5 kat artabilir

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Önlem alınmazsa ölümler 5 kat artabilir

Türkiye'de Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 73 kişi hayatını kaybetti, semptom gösteren ve testi pozitif sonuç veren bin 812 yeni hasta tespit edildi.

A+A-

Türkiye'de Covid-19 nedeniyle son 24 saatte 73 kişi hayatını kaybetti, semptom gösteren ve testi pozitif sonuç veren bin 812 yeni hasta tespit edildi.

Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı bilgilere göre, salgın başlangıcından beri Covid-19'u yakalandıktan sonra sağlığına kavuşanların sayısı ise 301 bin 98 oldu. Toplam can 9 bin 153'e çıkarken, ağır hasta sayısı da bin 445 olarak kayda geçti.

Erzurum'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19 vakalarına ilişkin, "Kapalı alanlarda virüsün yayılım imkanı genişleyecek çünkü mesafeyi kontrol etmekte daha fazla zorluk çekeceğiz. Özetle sonbahar ve kış, koronavirüs için fırsat ayları olacak. Mevsimsel grip vakalarını buna eklerseniz, işin ciddiyeti ortaya çıkar. Grip virüsü de tıpkı koronavirüs gibi solunum yoluyla bulaşmaktadır. Şayet koronavirüs grip üzerinden yayılırsa salgınla baş etmek daha da zorlaşacaktır. Aynı tedbirlerle ikisinden de korunabilirsiniz." dedi.

"Dünyadaki aktif vaka sayısı 70 milyonun üzerinde"

Bakan Koca dünya genelinde koronavirüsün en az 39 milyon kişiye bulaştığının altını çizerek, "Şunu unutmayın en başta bu sayı sadece bir. Koronavirüs dünyaya o bir kişiden yayıldı. O bir sayısı 39 milyona ulaştı. Aramızda sadece bir koronavirüs taşıyıcısının olması, bu izole edilmediği sürece riskin devam ettiği anlamına gelir. Bulaşma riski açısından baktığınızda tüm dünyada toplam aktif vaka sayısı geçmiş aylara kıyasla kat kat fazladır. Dün tüm ülkelerce son 24 saatte tespit edilip bildirilen yeni vaka sayısı 429 bin 122'dir. Bunların çoğu şikayet üzerine tanı konan kişilerdir. Tahminlere göre, halen dünyadaki aktif vaka sayısı 70 milyonun üzerindedir."

"Ciddi önlemler alınmazsa ölüm oranları nisan ayına göre 5 kat artabillir"

Bakan Koca, "Bilim aşı konusunda önemli gelişmeler gösteriyor. Fakat görünen o ki aşı bulunana kadar dünyayı zor günler bekliyor. DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Dr. Hans Kluge dün Avrupa'da ciddi önlemler alınmazsa ölüm oranlarının nisan ayına göre 5 kat artabileceğini söyledi. Avrupa'da 6 milyon olan vaka sayısı 10 gün içinde 7 milyona ulaştı. Günlük vefat sayısı binin üzerinde. Covid-19, ölüm nedenleri arasında 5'inci sırada. DSÖ'nün endişesi boşa değil." diye konuştu.

Covid-19 vakaları

Koca, "Bir ay öncesine kıyasla yayılımın önünü kestik fakat bu başarıyı İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli gibi şehirlerde de göstermeliyiz. İstanbul, Bursa, Kocaeli, Kahramanmaraş, Denizli'deki artış elbette tüm Türkiye için risktir. Erzurum'dan bu kentlerin sakinlerine sesleniyorum. Esas olan sizin maskenizi takmanız, sosyal mesafe kuralına uymanızdır. Salgının önü ancak yeni bulaşmalar önlenerek kesilir. Bize yardımcı olun, virüsün size bulaşmasına izin vermeyin."

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler