Sağlık Bakanı Koca: Mutant virüsler yayılımı artırdı

Sağlık Bakanı Koca: Mutant virüsler yayılımı artırdı

Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutant virüslerin Covid-19 vaka sayısını artırdığını ifade etti.

Koronavirüs Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutant virüslerin Covid-19 vaka sayısını artırdığını ifade ederek, "Hızla bulaşan varyantlara karşı tedbirden başka silahımız yok. 71 ilde İngiltere, Güney Afrika, Kaliforniya-New York ve Brezilya'da görülen mutant virüsler tespit edildi." diye konuştu.

Bakan Koca Türkiye'de 10 milyonun üzerinde aşı yapıldığını da sözlerine ekledi.

Son hafta verilerinin, ülke genelinde tedbirli yaşam konusunda daha hassas davranmamız gerektiğine işaret ettiğini ifade eden Koca, "Riskli olanın virüsün kendisi değil, kasten veya ihmalle virüsün yayılmasına neden olan davranışlarımız olduğunu akıldan çıkarmamalıyız." ifadelerini kullandı.

Mutant virüslerin salgının yayılım hızını artırdığını ifade eden Koca, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

- "Her ne kadar bu artış hastanelere yatışları paralel şekilde etkilemese de çok vaka çok hasta potansiyelini barındırıyor. Bugüne kadar 76 ilde 41 bin 488 İngiltere, 9 ilde 61 Güney Afrika, 1 ilde 2 California-New York ve 1 adet de Brezilya mutantını tespit edildi."

- "10 milyonun üzerinde aşılama gerçekleştirmiş durumdayız. Aşı tedarikine paralel olarak bu performansımız bazı dönemler yavaşlasa da artarak devam edecektir."

- "Bilelim ki maviye yolculuğumuz virüsten korunarak yaşamayı öğrenmekten geçiyor. Bu hızlı bulaşan varyantlara karşı halen tedbirden ve aşıdan başka silahımız yok."

- "Aşı için küresel tedarik güçlüğü, tedbir için de bir yılın verdiği yorgunluk var. Hep birlikte el ele bunun üstesinden geleceğimize inanıyorum."

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.