Savaş ağası Raşid Dostum: Afganistan'da askeri çözüm mümkün değil

Savaş ağası Raşid Dostum: Afganistan'da askeri çözüm mümkün değil

Savaş ağası Abdurreşid Dostum, Afganistan'da askeri bir çözümün mümkün olmadığı görüşünü dile getirdi.

Savaş ağası Abdurreşid Dostum, Afganistan'da askeri bir çözümün mümkün olmadığı görüşünü dile getirdi.

Kabil hükümetine yakın TOLOnews'e konuşan Dostum, savaş ile herhangi bir şeyin elde edilemeyeceğini savundu. Dostum, ülkede 42 yıldır savaşın devam ettiğini ve bu savaşlar sonucunda hiçbir şey elde edilemediğini söyledi.

Ülkedeki savaşı sona erdirmek için siyasi bir çözüm gerektiğini savunan Dostum, idari kapasitenin geliştirilmesi gerektiğini de kaydetti.

Dostum Afganistan'ın her ilinde iki vali bulunduğu, bunlardan birinin hükümet, diğerinin ise Taliban valisi olduğunu söyledi.

Afganlar arası barış görüşmeleri, 36 günlük aradan sonra bugün yeniden başlamıştı.

Dostum ülkeye barış gelmeyeceğini savunuyordu

Savaş ağası Dostum, son süreçte birbiriyle çelişen açıklamalarıyla dikkat çekiyor.

2020 yılının Temmuz ayında Afganistan'da yerel bir televizyon olan 'Yek TV'ye konuşan Dostum, Taliban ile barış sağlansa bile ülkede savaşın bitmeyeceğini söylemişti.

Kasım ayında ise ülkenin kuzeyinde cephe hatlarını ziyaret ettiği sırada açıklamalar yapan Dostum, bölgede kendisine fırsat verilirse kısa bir süre içerisinde Taliban'ı yenilgiye uğratacağı tezini tekrar etti.

Dostum, NATO ve ABD güçlerini kast ederek, Taliban'ın dünya ordularını yenilgiye uğrattığını söyledi.

Bir süre sonra Aralık ayında hükümete yakın basın mensuplarına verdiği demeçte Dostum, hareketin seçimlere katılması gerektiğini ifade etmişti.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum