Şii Türkmen Komutan: Erdoğan'ın Irak'a uzattığı eli keseriz

Şii Türkmen Komutan: Erdoğan'ın Irak'a uzattığı eli keseriz

Şii milis grubu Haşd-i Şaabi'ye bağlı Türkmen güçleri sözcüsü Türkiye'nin Musul operasyonundaki varlığını eleştirerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tehdit etti.

Irak'taki İran destekli Şii milis örgütü Haşd-i Şaabi'ye bağlı Irak Gönüllü Türkmen Güçleri Resmi Sözcüsü Seyyit Ali El-Hüseyni, İran dini lideri Hamaney'e yakınlığı ile bilinen haber ajansı Tasnim Haber ile yaptığı röportajda Türkiye'nin Türkmenleri desteklemek için Irak'ta bulunduğu yönündeki iddiaları reddedetti.

"ERDOĞAN BATAKLIKTA BOĞULMASIN"

Irak Gönüllü Türkmen Güçleri Resmi Sözcüsü Seyyit Ali El-Hüseyni, İran haber ajansı Tasnim Haber'e verdiği röportajda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı Irak'ta bataklıkta boğulma konusunda uyardı.

Seyyit Ali El-Hüseyni,  Gönüllü Türkmen Güçlerinin Musul operasyonlarına katıldığını belirterek şunları söyledi: "Biz El-Huveyce ve Selahaddin'in kuzeydoğusunda ve Kerkük'ün de güney batısında kalan bölgeleri kurtarma operasyonlarına katılacağız ama katılmak için sıfır saatinin açıklanmasını bekliyoruz."

HAŞD-İ ŞAABİ'NİN 30 BİN TÜRKMEN GÜCÜ VAR        

Gönüllü Türkmen Güçleri Sözcüsü, Haşd-i Şaabi'ye üye olan Türkmen kuvvetlerinin sayısı hakkında sorulan soru üzerine, "Toplam olarak 30 bin Türkmen kuvveti Gönüllü Halk Güçleri taburlarının üyesidir" dedi.

"ULUSLARARASI KOMPLO"

Seyyit Ali El-Hüseyni Musul'u kurtarma operasyonlarındaki uluslararası müdahaleler ve bazı bölge ülkelerinin Haşd-i Şaabi'nin operasyonlara katılmasına karşı çıkması hakkında şunları söyledi:

"Herkes Ninova'nın kurtarılma operasyonlarından önce planlanan komplolardan haberdardır. Aynı zamanda biz Felluce ve El-Anbar'I kurtardığımızda başta büyük şeytan Amerika tarafından olmak üzere uluslararası komplolar mevcuttu. Herkes IŞİD'I meydana getirenin Amerika olduğunu biliyor ve yine herkes, bölgesel ve uluslararası komploların bize bir etkisi olmayacağını da biliyor aynı iki yıldan şimdiye kadar bir etkisi olmadığı gibi."

"TÜRKİYE'YE IŞİD GİBİ MUAMELE EDECEĞİZ"

Gönüllü Türkmen Güçleri Resmi Sözcüsü, Türkiye'nin Ehl-i Sünnet ve Türkmenleri destekleme bahanesiyle, Irak'a askeri müdahalede bulunması hakkında sorulan soru üzerine şunları söyledi: "Benim bu soruya cevabım aynı bir önceki soruya verdiğim yanıt gibidir. Biz Türkmenler olarak mesajımızı açıkladık ve onlara yakın olduğumuzu ve eğer topraklarımıza bir adım atarlarsa, onlara IŞİD gibi muamele edeceğimizi söyledik."

Seyyit Ali El- Hüseyni, Erdoğan'ın Musul hakkındaki son açıklamaları hakkında şu ifadelerde bulundu: "Erdoğan yeni bir Osmanlı İmparatorluğu kurmaya çalışıyor ama biz ona şunu söylüyoruz, “sen Irak'ın milli birlik ve beraberliğini asla bozamazsın, Türkmenlerin, Iraklıların, Sünnilerin ve Şiilerin hepsi Irak halkıdır."

"TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ YOK"

El-Hüseyni, IŞİD ile savaştaki güçleri ve birliği hakkında şunları söyledi:

 ‘Bizim ne Türkiye'nin ne de yabancı hiçbir kuvvetin yardımına ihtiyacımız yoktur. Allah'a hamd olsun güçlüyüz ve Felluce, El-Anbar, Selahaddin ve kendi bölgelerimizdeki operasyonlara etkili katılımımız bunun kanıtıdır. Türkmen Gönüllü Güçlerinin Türkiye'ye ve Türk kuvvetlerine ihtiyacı yoktur.'

"ERDOĞAN'IN IRAK'A UZATTIĞI ELİ KESERİZ"

Türkmen Gönüllü Güçleri Resmi Sözcüsü, Irak'ın Musul'un kurtarılmasından sonraki durumu hakkında şunları söyledi:

"Erdoğan'ın Arap ülkeleriyle bir farkı yoktur. Türkiye bugün siyasi bir krizin içindedir. Erdoğan Sünni bir hükümetin kurulmasından bahsediyor ama bizim Erdoğan'a sorumuz şu; acaba Türkiye'deki Ehl-i Sünnet'e saygı gösterdin mi? Ülkendeki Alevilerin haklarına riayet ettin mi? Senin ordun halkı yollarda öldürdüğünde neredeydin? Biz Erdoğan'a şunu söylüyoruz; Allah'a yemin olsun ki, eğer Irak'a elini uzatırsa, Irak'taki diğer gruplardan önce, biz Türkmenler olarak o eli keseriz."


Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.