Sınır Tanımayan Doktorlar'dan ABD'ye Tepki

Sınır Tanımayan Doktorlar'dan ABD'ye Tepki

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Uzmanı Hofman, ABD'nin Kunduz saldırısı soruşturması hakkında 'Savaş suçu niyete göre belirlenmez" dedi.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü (MSF) İnsani Yardım Uzmanı Michiel Hofman, AA muhabirine yaptığı açıklamada, MSF'in Kunduz'daki hastanesinin bombalanmasının savaş suçu teşkil edip etmediği sorusunun hala cevaplanmadığını söyledi. 

"Bağımsız bir  soruşturma gerekli"

ABD'nin saldırının savaş suçu sayılamayacağını çünkü olayda "kasıt" olmadığı açıklamasına ilişkin, "Savaş suçu niyete göre belirlenmez, ihmalkarlık durumunda da aynı kurallar geçerlidir" değerlendirmesinde bulunan Hofman sözlerini şöyle sürdürdü:

"Savaş suçu sorusunu herhangi bir iç soruşturmanın cevaplamasını beklemiyoruz çünkü kendi soruşturmasını yürütenlerin kendilerini savaş suçu işlemekle suçlaması ihtimali çok düşük ve işte bu yüzden bağımsız birsoruşturmanın gerekli olduğunu düşünüyoruz." 

Hofman, tüm taraflardan teminat almadan ise Kunduz'daki travma merkezini tekrar açamayacaklarını ifade etti.

ABD savaş uçakları 3 Ekim'de Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde MSF tarafından işletilen hastaneyi 1 saat boyunca havadan hedef almış, saldırıda hastaların da aralarında bulunduğu 42 kişi hayatını kaybetmiş, 65 kişi de yaralanmıştı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.