Sisi'nin 'ünlü işkencecisine' ABD'den resmi davet

Sisi'nin 'ünlü işkencecisine' ABD'den resmi davet

Biden yönetimi, Mısır'da kötü bir şöhrete sahip olan Sisi'nin istihbarat şefi Abbas Kabil'i ABD'ye davet etti.

ABD Başkanı Joe Biden'ın Kasım 2020 ABD seçim kampanyası esnasında Trump-Sisi ilişkilerini sert biçimde eleştirmesi dikkat çekiyordu.

Fakat Biden yönetimi, resmi bir davetle Mısır'ın işkence ve insan hakları ihlalleriyle kötü bir şöhreti olan İstihbarat Şefi Abbas Kamil'i ABD'ye davet etti.

Abbas Kamil'in bazı senatörlerle görüşmek üzere şu an ABD'de olduğu açıklandı.

Abbas Kamil kimdir?

Mısır'da darbe ile yönetime getirilen Abdulfettah Sisi ile Abbas Kamil'in yakın bir dostluğu olduğu belirtiliyor.

2013 darbesine katılan Kamil, 2014'te Sisi cumhurbaşkanı ilan edildikten sonra resmen Mısır istihbaratının başına getirildi.

Abbas Kamil 2019'da yapılan ve Sisi'ye 2030'a değin Mısır cumhurbaşkanlığının yolunu açan anayasa değişikliğini denetlemekle için de Sisi tarafından görevlendirilen isimlerden biriydi.

Cemal Kaşıkçı cinayetinde ismi geçiyor

2013 darbesinin ardından Mısır'daki işkencelerde baş sorumlu olarak gösterilen Abbas Kamil'in ismi Cemal Kaşıkçı cinayetine de karıştı.

ABD istihbarat raporuna göre Cemal Kaşıkçı'yı İstanbul'daki Suudi Arabistan Konsolosluğu'nda öldürdüğü belirtilen ekibin Kahire'ye uğradığı, Mısır istihbaratından teknik destek aldığı ve Abbas Kamil ile de görüştüğü öne sürülüyor.

Seçim kampanyasında Biden: "Trump'ın favori diktatörü Sisi'ye bundan sonra açık çek yok"

ABD başkanı Joe Biden seçim kampanyası esnasında 12 Temmuz 2020'de Mısır'da tutuklanan ve işkence gördüğü belirtilen ABD vatandaşı Mısırlı Muhammed Amaşe üzerinden Sisi yönetimi hakkında sert bir tweet atmıştı.

ABD'de tıp eğitimi gören 24 yaşındaki Mısır asıllı Muhammed Amaşe Kahire'nin Tahrir meydanında elinde "Tutuklular için özgürlük" yazan bir pankart bulundurduğu için Sisi rejimince "rejimi devirmeye yönelik silahlı isyan" suçlamasıyla tutuklanmış ve işkence görmüştü.

Temmuz 2020'de 486 gün tutukluluğunun ardından serbest bırakılan ve ABD'ye dönen Muhammed Amaşe üzerinden Biden Trump ve Sisi'yi tweetinde şu sözlerle eleştirmişti:

"Muhammed Amaşe bir protesto pankartı tuttuğu için Mısır'da 486 gün hapiste kaldıktan sonra nihayet eve döndü. Sarah Hicazi ve Muhammed Sultan gibi aktivistleri tutuklamak, onlara işkence etmek, onları sürgün etmek veya ailelerini tehdit etmek kabul edilemez. Bundan sonra Trump'ın 'favori diktatörü' (Sisi) için açık çek yok"  

"Sisi'ye açık çekler bitmek bilmiyor"

Seçim kampanyası esnasında Sisi için bu ağır sözleri kullanan ve iktidara gelmesi durumunda Sisi'ye yaptırım vaadinde bulunan Joe Biden'ın başkanlığında Sisi rejiminin en kötü şöhretli ve önemli isimlerinden Abbas Kamil'in ABD'ye resmi olarak davet edilmesi, ABD ve dünya basınında "Sisi'ye açık çekler bitmek bilmiyor" eleştirilerine neden oldu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.