1. HABERLER

  2. DOĞU AFRİKA

  3. Somali'de Sufi milislerle hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor
Somali'de Sufi milislerle hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor

Somali'de Sufi milislerle hükümet güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor

Somali'nin orta kesimindeki Galmudug eyaletinde Sufi milislerle Mogadişu hükümeti güçleri arasında çatışmaların sürdüğü bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Somali'nin orta kesimindeki Galmudug eyaletinde Sufi milislerle Mogadişu hükümeti güçleri arasında çatışmaların sürdüğü bildirildi.

Eylül ayı sonunda bölgede başlayan çatışmaların, ülkede devam eden siyasi kriz ve seçim süreciyle bağlantılı olduğu ifade ediliyor.

Galmudug eyaletine bağlı Guriel (Curiel) yerleşimi, Ekim ayı başında Sufi milis grup "Ehli Sünnet vel Cemaat" (ESVC) tarafından kontrol altına alınmıştı.

1991 yılında kurulan ESVC, bölgede Mogadişu hükümeti, ABD ve Afrika Birliği ile beraber El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab'a karşı savaşıyordu.

ESVC-hükümet çatışmaları

Taraflar arasındaki çatışmaların, ESVC'nin bölgesini kontrol etme çabası ve seçimlerde güç elde etme yönündeki rekabet sonucu patlak verdiği belirtiliyor.

Bölgenin konumu:

Guriel'in kontrolünü elde tutmak üzere yaklaşık 1 aydır süren çatışmalarda onlarca kişinin hayatını kaybettiği ifade ediliyor.

Bölge kaynaklarına göre yalnızca son 4 günde her iki taraftan toplamda 120 kişi yaşamını yitirmiş durumda.

Ağır silahların da kullanıldığı çatışmalarda iki taraf da üstünlük kurabilmiş değil.

Guriel halen ESVC kontrolündeyken, taraflar bölgeye askeri sevkiyatlarını sürdürüyor.

Mogadişu hükümetinin bölgeye AMISOM üslerinden ağır topçu güçlerini kaydırdığı ve çatışmaların şiddetlenmesinin beklendiği aktarılıyor.

Ekim ayı başında, Galmudug'daki çatışmaların ardından ESVC bir açıklama yayınlamış, grubun asıl düşmanının El Kaide'nin Doğu Afrika kolu Eş Şebab olduğu, merkezi hükümetle ve düzenlenen seçimlerle bir sorunun olmadığı kaydedilmişti.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.