Soros: Putin, modern dünyanın en büyük savaş suçunu işliyor

Soros: Putin, modern dünyanın en büyük savaş suçunu işliyor

ABD'li milyarder George Soros, Project Syndicate'te yayımlanan yazısında 'ABD'yi pasifize etmeye çalışan Rusya'ya karşı koyma' çağrısında bulundu.

George Soros, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in işlediği insanlık suçlarına karşı koyma" çağrısında bulundu. ABD’li milyarder yatırımcı kaleme aldığı yazısında, Putin'in süregelen başkanlık seçimlerinden faydalanmak istediğini ve ABD'yi uluslararası politikada pasifize etme çabasında bulunduğunu ileri sürdü. 

Soros, Guardian'ın internet sitesinde yayımlanan yazısında, "Rus lider Putin'in, AB için IŞİD'den daha büyük bir tehdit oluşturduğu" yorumunda bulunarak oldukça ses getirmişti. 

Project Syndicate sitesinde 11 Ekim 2016 tarihinde George Soros imzası ile yayımlanan yazı şu şekilde:

Dünya Suriye’de tarihi bir insanlık felaketine şahitlik etmekte. Bu felaketin sebebi Rusya Başkanı Putin’in Suriye’de Esed‘i desteklemesidir. Şu anda Halep’te Rusya savaş uçakları sivilleri bombalamaktadır ki Halep oldukça büyük bir popülasyona sahiptir. Rusya’nın Halep’i bombalamasındaki sebep Suriye hükümeti askerlerinin muhaliflerin elindeki bölgeleri kontrol altına almak istemeleridir. 

Birçok çeşit saldırılar sonucunda diğer şeylerin yanı sıra, yüzlerce sivil öldürüldü, daha fazlası sakat kaldı, şehirdeki hastaneler yıkıldı ve halk içecek sudan dahi mahrum bırakıldı.

Putin agresif hareketleriyle, şu andan itibaren Amerikan başkanının resmi göreve başlayacağı 20 Ocak'a kadar olan üç aylık süreçten faydalanmaya çalışmaktadır. Bu duygusuzca çabalar, politik ilişkiler tarafından Amerika’nın daha fazla hareketsiz kalmasını sağlamak içindir. NewYork Times’in dediği gibi “Putin’in hesabı, Obama’nın başkanlığının bitmesi ile yerine geçecek olan yeni başkanın, daha da çetinleşen Suriye konusunda zor durumda bırakmaktır.” Times gazetesi bu satırlardan sonra Rusya Politika Bilimcisi Nikolai V. Petrov‘un şu sözlerini de ilave etmektedir; “Yeni Amerika başkanı yeni olaylar ile yüzleşecek ve bunları kabullenmek için savaşacaktır.”

Times ve diğerlerinin raporları, Suriye’deki insan katliamını tarif etmiş, sivil toplum kuruluşlarının ve doktorların kahramanca hareketlerini gözler önüne sermiştir, Beyaz Kasklılar'da* olduğu gibi. Ki onlar oradaki insanlara yardım etmek için hayatlarını riske etmişlerdi. Gerçekler tamamen gün yüzüne çıktığı zaman, Putin bombaları ile modern dünyanın en büyük savaş suçunu işlediği gözler önüne serilecektir.

Ben, Rusya'daki insanlara, Amerikaya, Avrupaya ve dünyada istifini bozan herkese yalvarıyorum. Öfkelerinizi dile getirin ve bunu bütün dünyaya yayın. Yayın ki Putin’in insanlığa karşı işlediği iğrenç suçlar son bulsun.

George Soros 

* Beyaz Kasklılar (White Helmet’s) Suriye'nin Halep kentinde mağdurların yardımına koşan bir ilk yardım ekibidir. 

Bu makele Muhammet Kaplangöz tarafından Mepa News okurları için tercüme edilmiştir. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.