1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan darbesinin 'gölge lideri' olduğu öne sürülen Hemidti kimdir?
Sudan darbesinin 'gölge lideri' olduğu öne sürülen Hemidti kimdir?

Sudan darbesinin 'gölge lideri' olduğu öne sürülen Hemidti kimdir?

Sudan'daki darbenin arkasındaki asıl isim olduğu tahmin edilen "Hemidti" lakaplı General Muhammed Hamdan Dagalo tartışmalara yol açtı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan'da gerçekleştirilen darbede General Abdulfettah el-Burhan'ın ismi medyada daha fazla ön plana çıksa da uzmanlar "Hemidti" lakaplı General Muhammed Hamdan Dagalo'nun darbenin asıl planlayıcısı olduğunu düşünüyorlar.

Katliam geçmişi

Darfurlu Rizeygat Aşireti'nden olduğu belirtilen 1974 doğumlu General Muhammed Hamdan Dagalo, iddialara göre eski rejim döneminde Darfur'da halka yönelik pek çok katliama katıldı. Aslen yerel bir savaş ağası olan ve Cancavid isimli milis gruplarda liderlik yapan Dagalo'nun 23 Kasım 2004 tarihli ünlü Adva Katliamı'nı bizzat yönettiği de iddia ediliyor.

2013 yılında Dagalo, Ömer el Beşir tarafından kurulan "Acil Müdahale Kuvveti"nin başına getirildi. Bu oluşum, Cancavid milislerinin resmileştiği kurum olarak nitelendiriliyor. 2014-2015 döneminde Dagalo'nun Darfur'daki katliamlarını yeniden yoğunlaştığı belirtiliyordu. Emrinden kaçan bazı askerler Dagalo'nun Darfur'un isyancı bölgelerinde köylerin yakılması, halkın öldürülmesi, kadınlara tecavüz edilmesi gibi emirler verdiğini iddia ediliyor.

2019 darbesine katılan Dagalo'nun Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman tarafından desteklendiği de öne sürülüyor. Mayıs 2019'da Sudan'ı ziyaret eden Dagalo Muhammed bin Selman'ı övmüş ve Suudi Arabistan'ın dış politikasına tam destekleri olduğu açıklamasını yapmıştı. Aynı zamanda Dagalo liderliğindeki "Acil Müdahale Kuvveti" de Yemen'de konuşlandırılmıştı.

Darbe ve günümüz

Sudan'ın 2020'de İsrail'i tanımasında da Dagalo'nun etkisi olduğu belirtiliyor. 3 Haziran 2019'da Sudan'ın başkenti Hartum'da protestoculara yönelik 128 kişinin katledildiği katliamın da Dagalo'nun emriyle gerçekleştirildiği biliniyor.

Dagalo'nun başında bulunduğu kuvvet, sivil protestoculara yönelik katliamların faili olarak tanınmış durumda. Ayrıca bu güçler 2019'daki darbede Ömer el Beşir'i tutuklayan güçlerdi. Darbenin ardından Dagalo Askeri Geçiş Konseyi'nin lider yardımcısı oldu ve bugüne kadar bu görevi sürdürdü.

Son darbenin ardından General Muhammed Hamdan Dagalo'nun Sudan'ın cumhurbaşkanı olmayı hedeflediği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.