1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da askeri yönetim karşıtı on binlerce kişi yeniden meydanlarda
Sudan'da askeri yönetim karşıtı on binlerce kişi yeniden meydanlarda

Sudan'da askeri yönetim karşıtı on binlerce kişi yeniden meydanlarda

Sudan'da askerlerin yönetimi sivillere devretmesini isteyen on binlerce protestocu başkent Hartum'da yeniden sokaklara çıktı.

A+A-

Öfkeli kalabalık Sudan Savunma Bakanlığı'na doğru yürürken göstericileri durdurmaya çalışan askerler havaya ateş açtı. Sudan Sağlık Bakanlığı, gösteriler sırasında en az 7 kişinin yaşamını yitirdiğini ve 181 kişinin de yaralandığını duyurdu.

"Milyonluk yürüyüş" adı verilen ve ellerinde Sudan bayrakları taşıyarak "sivil yönetime evet", "askeri vesayet istemiyoruz" gibi sloganlar atan eylemciler, devrimin henüz tamamlanmadığını, generaller yönetimi sivil idarecilere devredinceye kadar gösterilerine devam edeceklerini bildirdi. 

Asker karşıtı gösterilerin Hartum'un dışında diğer kentlerde de gerçekleştirildiği belirtildi.

Kentin birçok noktasına askerler konuşlandırılırken güvenlik güçleri bazı bölgelerdeki eylemcileri dağıtmak için zaman zaman göz yaşartıcı gaz kullandı.

Gösterilerde kadınların çoğunlukta olması dikkat çekti.

Pazar günkü gösteri, ordu mensuplarının, 3 Haziran'da eylemcilere ait çadırları basarak 100'den fazla sivili öldürmesinin ardından ilk kez düzenlendi.

Sudan’da 19 Aralık 2018’de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösterilerin ülke genelinde rejim karşıtlığına dönüşmesi üzerine ordunun 11 Nisan’daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el Beşir dönemi sona ermişti. Ancak sivil yönetime izin vermeyen ordu, yönetime el koymuştu. Siviller ise "devrimlerinin çalındığını" belirterek yönetim kendilerine devredilince kadar asker karşıtı gösterilere devam edeceklerini belirtiyor.

Askeri Geçiş Konseyi ile muhalefet arasında süren müzakereler ordunun sivillere ait çadırları basarak çok sayıda kişiyi öldürmesinin ardından yarıda kesilmişti.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler