1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da cunta güçleri darbe karşıtı protestolarda 4 kişiyi öldürdü
Sudan'da cunta güçleri darbe karşıtı protestolarda 4 kişiyi öldürdü

Sudan'da cunta güçleri darbe karşıtı protestolarda 4 kişiyi öldürdü

Sudan'da darbe karşıtı protestolara yönelik şiddet tüm hızıyla devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan'da darbe karşıtı protestolara yönelik şiddet tüm hızıyla devam ediyor.

Dün ülke genelinde devam eden gösterilere yönelik ordu müdahalelerinde cunta güçleri, protestoculara gerçek mermiyle ateş açtı.

Askerlerin göstericilere açtığı ateş sonucu Omdurman şehrinde 4 göstericinin hayatını kaybettiği bildirildi. Göstericiler, cunta güçlerinin aynı zamanda, ölen ve yaralanan sivilleri almak üzere ambulansların bölgeye girişine de izin vermediğini belirtti.

Son can kayıpları ile beraber, Sudan'da gerçekleştirilen askeri darbe sonrasında ordunun müdahalelerinde hayatını kaybeden sivillerin sayısı da 52'ye yükselmiş oldu.

2019 ve 2021 Darbeleri

30 yıllık Ömer Beşir yönetimi 2018'de başlayan protestolarla sarsılmaktaydı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından da desteklenen General Ahmed Avad ibn Avf önderliğinde ordudaki darbeciler 11 Nisan 2019'da yönetime el koyarak Ömer Beşir dönemine son verdiler.

Darbenin ardından askeri yönetim meşruiyet tesisi amacıyla yönetimin sivil bir kanadını da oluşturdu. Fakat 2021'de iki kanat arasında anlaşmazlık çıktığı gözlemlendi. Sivil kanat yönetimin kendilerine devrini isterken askeri kanat ülkede 2023'te gerçekleştirilmesi planlanan seçimlerin ardından seçilen sivil hükümete yetkileri tam olarak devretmek istediklerinde diretti.

Bu gerilim neticesinde ilk olarak 21 Eylül 2021'de başarısız bir darbe girişiminde bulunuldu.

Gerilimin sürmesi ve sivil kanadın halkı askeri kanada karşı harekete geçirme çabaları üzerine 25 Ekim 2021'de yönetimin askeri kanadı askeri bir darbeyle sivil kanadı devirdi.

Ülkede gerilim halen devam ediyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.