1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da darbe karşıtı protestolar sürüyor
Sudan'da darbe karşıtı protestolar sürüyor

Sudan'da darbe karşıtı protestolar sürüyor

Sudan'da cunta yönetimine karşı düzenlenen protestolar devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan'da cunta yönetimine karşı düzenlenen protestolar devam ediyor.

Başkent Hartum başta olmak üzere ülke genelinde düzenlenen protestolar, yönetime bağlı merkezlerin önünde sürdürülüyor. Başkent Hartum'da sarayın önünde toplanan protestocular, güvenlik güçlerince zor kullanılarak dağıtıldı.

Protestolarda ilk kez göstericiler başkanlık sarayına ulaşmayı başarmış oldu.

Güvenlik güçlerinin protestolara yönelik müdahalelerinde, Omdurman şehrinde gösterilere katılan 16 yaşındaki bir genç başından vurularak öldürüldü. Böylece 25 Ekim'den bu yana devam eden gösterilerde yaşamını yitirenlerin sayısı 41'e ulaşmış oldu. 19 Aralık Pazar günü düzenlenen protestolarda ise en az 123 kişi yaralandı.

2019 ve 2021 Darbeleri

30 yıllık Ömer Beşir yönetimi 2018'de başlayan protestolarla sarsılmaktaydı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından da desteklenen General Ahmed Avad ibn Avf önderliğinde ordudaki darbeciler 11 Nisan 2019'da yönetime el koyarak Ömer Beşir dönemine son verdiler.

Darbenin ardından askeri yönetim meşruiyet tesisi amacıyla yönetimin sivil bir kanadını da oluşturdu. Fakat 2021'de iki kanat arasında anlaşmazlık çıktığı gözlemlendi. Sivil kanat yönetimin kendilerine devrini isterken askeri kanat ülkede 2023'te gerçekleştirilmesi planlanan seçimlerin ardından seçilen sivil hükümete yetkileri tam olarak devretmek istediklerinde diretti.

Bu gerilim neticesinde ilk olarak 21 Eylül 2021'de başarısız bir darbe girişiminde bulunuldu.

Gerilimin sürmesi ve sivil kanadın halkı askeri kanada karşı harekete geçirme çabaları üzerine 25 Ekim 2021'de yönetimin askeri kanadı askeri bir darbeyle sivil kanadı devirdi.

Ülkede gerilim halen devam ediyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.