Suriye ateşkes öncesi kana bulandı

Suriye ateşkes öncesi kana bulandı

Rejim uçaklarının pazar yerine gerçekleştirdiği saldırıda bilanço ağırlaşıyor.

Suriye rejimi, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Rusya arasında Cenevre’de imzalanan ateşkes anlaşmasını onayladığını açıkladı. Kurban Bayramı’nın ilk günü olan 12 Eylül’de başlaması öngörülen ateşkes öncesi ise Suriye’nin İdlib kentinde bir pazar yerine düzenlenen hava saldırısında en az 36 kişi hayatını kaybetti, 80 kişi de yaralandı. İdlib’in yerel haber ajansı ölenler arasında çok sayıda çocuk ve kadının bulunduğunu belirtiyor.

El Nusra ile aranıza mesafe koyun

Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry muhaliflere IŞİD ve El Nusra’dan uzak durmaları çağrısında bulundu:

“Meşru olan muhalefet içindeki gruplar meşruluklarını korumak istiyorsa kendileri mümkün olan her şekilde terör örgütleri El Nusra ve DAEŞ‘ten uzak durmalı. Rusya’nın Suriye yönetiminin hava faaliyetleri ve insani yardımların ulaştırılması konusunda tüm şartlara uymasını sağlamasını bekliyoruz.”

Halep’te düzenlenen son hava saldırılarında da en az 46 kişi yaşamını yitirdi, 70 kişi de yaralandı.

Ateşkese inanç yok

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri tarafların ateşkese uyacağına inanmıyor. Bir muhalif savaşçı şu ifadeleri kullanıyor: 

 “Suriye yönetiminin daha önceki ateşkeslerde hiçbir taahhütte bulunmadığını gördük ve bu anlaşmaların tüm koşullarını göz ardı etti. Bu yüzden de ateşkesi desteklemiyoruz. Uçaklarıyla sivilleri bombalarken ateşkes yapılmasını öneriyorlar. Yani bu nasıl bir ateşkes?”

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Fırat Kalkanı Harekatı’nı sürdürüyor. TSK’dan yapılan açıklamada harekat kapsamında bugüne kadar terör örgütü IŞİD‘e ait 501 hedefe 2 bin 189 atım yapıldığı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.