1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Suriye: İranlı Şii milisler YPG bölgesinde varlığını artırıyor
Suriye: İranlı Şii milisler YPG bölgesinde varlığını artırıyor

Suriye: İranlı Şii milisler YPG bölgesinde varlığını artırıyor

İran için savaşan Şii milislerin Suriye'nin kuzeyinde YPG kontrolündeki Kamışlı bölgesinde varlığını artırdığı bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İran için savaşan Şii milislerin Suriye'nin kuzeyinde YPG kontrolündeki Kamışlı bölgesinde varlığını artırdığı bildirildi.

Bölgeden aktarılan bilgilere göre, İran ve Lübnan Hizbullah Hareketi'ne bağlı Şii milisler, PKK'nın Suriye yapılanması YPG kontrolündeki Kamışlı kentinde bulunan rejim üssünde konuşlanmalarını artırıyor.

Suriye'den haber aktarımı yapan Ayn el Furat haber sitesinin aktardığı bilgilere göre, Kamışlı kentinde bulunan rejim üssünde İranlı Şii milislerin kalabileceği ve askeri eğitimler yapabilecekleri yeni alanlar inşa ediliyor.

Kamışlı kentinde Beşar Esed rejimine bağlı olarak bulunan "Tartub Alayı"nın bu kapsamda genişletilme çalışmalarına günler öncesinden başlanıldığı ifade edildi.

Özellikle Suriye'nin doğusundaki Deyrizor bölgesi kırsalında oldukça etkin olan İran destekli Şii milisler, Irak sınırındaki El Bukemal kasabasında etkin bir varlık gösteriyor.

Yerel kaynaklar Kamışlı kenti ve diğer bölgelerdeki İran destekli Şii milis grupların dikkat çekmemek için Beşar Esed rejimi güçleriyle aynı askeri üniformaları giydiğini ve aynı tip araçlar kullandığını aktarıyor.

YPG kontrolündeki Kamışlı kentinde ABD öncülüğündeki koalisyonun da aktif varlığı bulunuyor. Diğer yandan, kentteki rejim üssünde Rus askerlerinin de konuşlu olduğu biliniyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.