1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. "Suriye rejiminin 'kırmızı çizgileri' Ankara'ya hatırlatıldı"
"Suriye rejiminin 'kırmızı çizgileri' Ankara'ya hatırlatıldı"

"Suriye rejiminin 'kırmızı çizgileri' Ankara'ya hatırlatıldı"

Beşar Esed yanlısı Al Akhbar gazetesi, rejimin Türk askerlerine yönelik hava saldırısının ne anlama geldiğini yazdı.

A+A-

Esed yanlısı Arap basınına göre; Suriye rejiminin Türk askerlerini hedef alan ölümcül saldırısı, kilit öneme sahip olan El Bab şehrini ele geçirmeye yönelik operasyonu durdurmasına yönelik Ankara'ya bir mesajdı. 

Lübnan merkezli Al Akhbar gazetesi, TSK'yı hedef alan hava saldırısının Suriye rejiminin kırmızı çizgisini ortaya koyduğunu yazdı. 

Suriye rejimi, gerginliğin tırmanması muhtemel bu olay sonrası herhangi bir resmi açıklama yapmadı ancak rejim yanlısı medyada 'verilmek istenen mesaja' yer verildi. 

Ancak Al Akhbar, olayın kapsamı dahilinde kavgacı bir dil kullandı ve şu ilanda bulundu:

"Türk askerlerini hedef alan bu saldırı, şüpheye yer bırakmayacak şekilde 'El Bab'a yaklaşma' mesajıydı" 

Al Akhbar'ın haberinde Suriye rejiminin,El Bab'ı ele geçirmek isteyen Ankara'ya kırmızı çizgisinin neresi olduğunu belli ettiği belirtildi. 

Şam'a bağlı birliklerin saha komutanlarından olan ve adı verilmeyen askeri yetkili de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, "bu yöndeki her girişimin, kırmızı çizgiyi aşmak olarak değerlendirileceğini" ifade etmişti. Komutan, "Hiç kimsenin IŞİD'e karşı mücadeleyi gerekçe göstererek ilerlemesine ve müttefik kuvvetlere yaklaşmasına izin vermeyiz" demişti.

Rejimin hava saldırısına rağmen TSK destekli ÖSO güçleri El Bab çevresindeki operasyonlarına devam ediyor. Sınırındaki IŞİD tehdidini ortadan kaldırmak ve olası bir PKK/PYD devletinin önüne geçmek için Türkiye, destek verdiği muhalif güçlerin kilit öneme sahip El Bab şehrini ele geçirmesini istiyor.

Öte yandan PKK/PYD güçleri, batı ve doğu istikametinden El Bab'a yönelik saldırılarını sürdürüyor.

Kaynak: Mepa News

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.