1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Suriye: Rusya ve İran destekli Esed rejiminden Dera'ya ağır bombardıman
Suriye: Rusya ve İran destekli Esed rejiminden Dera'ya ağır bombardıman

Suriye: Rusya ve İran destekli Esed rejiminden Dera'ya ağır bombardıman

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, Suriye'nin güneyindeki Dera şehrini yoğun bir şekilde bombardımana tutuyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, Suriye'nin güneyindeki Dera şehrini yoğun bir şekilde bombardımana tutuyor.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, çatışmaların yaklaşık bir aydır devam ettiği Dera bölgesinde, Dera şehir merkezine yönelik ağır bir bombardıman düzenleniyor.

Şehir merkezinin top ile roket bombardımanları ve ağır silahlarla hedef alındığı ifade ediliyor.

Bombardımanlar neticesinde şehir merkezinde ağır hasar oluşurken, çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği ve yaralandığı belirtiliyor.

Saldırılar sırasında, bölgedeki El Mansur Camii de rejim güçlerince vurularak tahrip edildi.

Rejim güçlerinin, muhaliflerin varlık gösterdiği Dera kent merkezinin güney kesimine saldırı başlatmaya hazırlandığı aktarılıyor.

dera30agsts.jpg

Dera'da son durum. Rejiim kontrolü kırmızı, kuşatma altındaki muhaliflerin kontrolü ise yeşil renkle gösteriliyor

Dera'da son durum

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, 2018 yılının Haziran ayında Suriye'nin güneyinde muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik nihai saldırısını başlatmıştı. Saldırıların başlamasından yaklaşık bir ay sonra, 13 Temmuz'da Dera kent merkezi Esed rejimi tarafından ele geçirilmişti. Bu tarihin ardından ülkenin güneyinde muhalifler, kaleleri sayılan bölgeler fiilen kaybetmiş oldu.

Bir süre sonra Esed rejimi Kuneytre ilindeki bölgeleri de ele geçirdi. Böylece Suriye'nin güneyinde muhaliflerin hiçbir hakimiyeti kalmadı. Bölgedeki muhalif güçlerin bir kısmı İdlib'e gitmeyi tercih ederken, bazıları da Esed rejimiyle uzlaşmayı seçti. Rusya aracılığında Esed rejimiyle uzlaşan muhaliflerin bir bölümü silah bıraktı. Bir bölüm muhalif ise Esed rejimine katılarak varlıklarını devam ettirdi.

Ancak, af ve uzlaşı anlaşmalarına rağmen Suriye'nin güneyinde Esed rejiminin baskıları devam etti. Zorla askere alma, eski muhalif isimlere yönelik suikastlar, kaçırma gibi uygulamalar giderek arttı. Bu durum, Dera merkezli olmak üzere bölgede silahlı muhalefetin tekrar taban kazanmasına yol açtı.

Süreç içerisinde Dera'dan ayrılmayan Suriyeli muhalifler rejim güçlerinin bulunduğu bölgelerde halen varlık gösteriyor. Rusya ve Esed rejimi ise bu varlığı tamamiyle ortadan kaldırmanın peşinde.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler