1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. "Suriye'de 30 binden fazla çocuk öldürüldü"
"Suriye'de 30 binden fazla çocuk öldürüldü"

"Suriye'de 30 binden fazla çocuk öldürüldü"

Suriye İnsan Hakları Ağı'nın (SNHR) hazırladığı raporda ezici çoğunluğu Esed rejimi tarafından olmak üzere Suriye'de savaşta 30 binden fazla çocuğun öldürüldüğü belirtildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriye İnsan Hakları Ağı'nın (SNHR) raporuna göre, Suriye'de 2011'de savaşın başlamasından bu yana en az 181'i işkenceyle olmak üzere 30 binden fazla çocuğun öldürüldüğünü, halen 5 bin 36 çocuğun tutuklu veya kayıp olduğunu açıkladı.

SNHR, ülkedeki diğer hak ihlallerinde ve savaş suçlarında olduğu gibi çocuklara karşı işlenen suçlarda da Suriye'de failin çok büyük oranda Esed rejimi olduğunu vurguladı.

Savaşta çocukların en çok öldürüldüğü yılın 2013 olduğu, bunda Beşar Esed rejiminin aynı tarihte kimyasal silahlarla gerçekleştirdiği Guta Katliamı'nın büyük rol oynadığı belirtildi.

İşkenceyle öldürüldüğü tespit edilen 181 çocuktan 174'ünün Esed rejimince katledildiği, gerçek rakamın tespit edilen rakamdan çok daha yüksek olduğunun düşünüldüğü bildirildi.

2011'den bu yana devam eden Suriye savaşı nedeniyle çoğunluğu sivil 600 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.