"Suriye'de yardımları askıya aldık"

"Suriye'de yardımları askıya aldık"

Birleşmiş Milletler, dün yardım TIR'larına yapılan hava saldırısı sonrası ülkedeki tüm yardım faaliyetlerini askıya aldı

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, Suriye'nin Halep kentinde insani yardım konvoyunun vurulması ve 12 kişinin hayatını kaybetmesi sonrası Suriye'de BM'ye ait bütün insani yardım operasyonlarının askıya alındığını söyledi.

Saldırıya ABD'den sert tepki geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, "Çatışmaların durdurulması anlaşmasının çok kötü bir şekilde ihlâli sonrasında Rusya ile gelecekteki muhtemel işbirliğimizi yeniden değerlendireceğiz" dedi.

Moskova yönetiminden ise kuvvetli bir açıklama yok. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Rusya Ordusu'nun konuyla ilgili medya raporlarını incelediğini ve durumla ilgili ilerleyen saatlerde bir açıklama yapabileceklerini söyledi. 

Peskov ayrıca, Suriye'de yeniden ateşkes ilân edilmesiyle ilgili "küçük bir umut" olduğunu da ekledi.

Ancak Washington ve Moskova arasında Suriye'de Kurban Bayramı nedeniyle ilân edilen ve sona eren ateşkesle ilgili anlaşmazlık var.

Son olarak ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, anlaşmalarının Esed rejiminin anlaşmaya uymasından sorumlu olan Rusya ile olduğunu söylemiş, "Dolayısıyla Rusların konumunu netleştirmesini bekliyoruz" demişti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Halep'e gönderilmek için bekleyen Birleşmiş Milletler yardım konvoylarının kentin batısında "Suriye veya Rusya'ya ait savaş uçakları tarafından" vurulduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Reuters

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.