1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Suriyeli muhaliflerden birleşme kararı: "Şam'ın Fethi Ortak Operasyon Odası"
Suriyeli muhaliflerden birleşme kararı: "Şam'ın Fethi Ortak Operasyon Odası"

Suriyeli muhaliflerden birleşme kararı: "Şam'ın Fethi Ortak Operasyon Odası"

Suriyeli muhaliflerin İdlib ve çevresinde Esed rejimi saldırılarına karşı koymak için bir 'ortak operasyon odası' kurduğu ifade edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriyeli muhaliflerin İdlib ve çevresinde Esed rejimi saldırılarına karşı koymak için bir 'ortak operasyon odası' kurduğu ifade edildi.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, İdlib'de faaliyet gösteren tüm muhalif gruplar askeri olarak tek bir çatı altında hareket etme kararı aldı. Kaynaklar, Rusya destekli Esed rejimi saldırılarına karşı koymak üzere tüm grupların "Şam'ın Fethi Operasyon Odası" adı altında bir araya geldiğini öne sürdü. Söz konusu bilgiye dair muhalif kaynaklardan gelen tek açıklama ise Ulusal Kurtuluş Cephesi (UKC) kaynaklı.

UKC sözcüsü Naci Mustafa tarafından yapılan açıklamayla, bölgede muhalifler arası bir ortak operasyon odası kurulduğu bilgisi doğrulandı.

Bölge kaynaklarına göre ortak operasyon odası içerisinde şu gruplar yer alacak: Tahrir el Şam Heyeti, Ceyş el İzze, Türkistan İslam Partisi, Ecnad Kavkaz, Hurras ed Din, Ensaruddin Cephesi, Ensar el İslam, Ensar el Tevhid, İmam Buhari Ketibesi, Ketaib el Feth, Feylak el Şam, Ceyş el Ahrar, Ahrar el Şam, Sukur el Şam, Ceyş el Nasr, Özgür İdlib Ordusu, Birinci Sahil Tümeni, İkinci Sahil Tümeni, Birinci Piyade Tümeni, İkinci Ordu, Ceyş el Nuhbe, Şüheda el İslam Deraya, Liva el Hurriyye, 23. Tümen, Liva Ahrar el Şimal, Tecemmu Dimaşk.

Ortak operasyon odasının kuruluşu resmi kaynaklar tarafından doğrulandığı takdirde, bu yapı 2015 yılından sonra ilk kez bölgeyi askeri açıdan geniş ölçüde birleştirmiş olacak.

2015 yılında bölgedeki muhalif gruplar Fetih Ordusu adında bir ortak operasyon odası teşkil etmiş, bu kapsamda İdlib ilinin tamamına yakını rejim güçlerinden ele geçirilmişti.

Kaynak: Mepa News

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler