1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Suriye'nin kuzeyinde muhalifler halk pazarı açtı
Suriye'nin kuzeyinde muhalifler halk pazarı açtı

Suriye'nin kuzeyinde muhalifler halk pazarı açtı

İdlib'in kuzeyindeki Sarmada kentinde muhaliflerin kontrolündeki bölgede gıda pazarı açıldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İdlib'in kuzeyindeki Sarmada kentinde Tahrir el Şam Heyeti (HTŞ) kontrolündeki bölgede gıda pazarı açıldı. 12 Aralık'ta düzenlenen açılış törenine projeyi Suriye Kurtuluş Hükümeti ve Katar Yardım Vakfı fonlarıyla hayata geçiren Ataa İnsani Yardım Derneği yetkilileri katıldı.

Haksöz Haber'in Al Monitor'den aktardığı habere göre, pazarın çok sayıda işsizi istihdam etmesi ve yerinden edilmiş şehir sakinlerine sebze-meyve başta olmak üzere kaliteli, ucuz fiyatlı tüketim malları sağlaması bekleniyor.

"50 dükkan bulunuyor"

Pazar, sebze ve gıda malzemeleri satan 50 dükkana ev sahipliği yapıyor. Sarmada merkezli Ataa İnsani Yardım Derneği'nden bir yetkili, isminin açıklanmaması kaydıyla Al-Monitor'a şöyle konuştu: “Pazar sayesinde şehir merkezindeki tıkanıklık aşılmaya çalışılacak. İdlib çiftçisinin tarım ürünlerinin burada satılması planlanıyor. Gıda pazarı aynı zamanda iş fırsatlarını, rekabeti artırdığı ve tekeli azalttığı için konut sakinlerinin ihtiyaçlarını makul fiyatlarla karşılamayı hedefliyor.”

Yetkili ayrıca, pazarın 50 esnafa mali yardım sağladığını da söyledi. Gıda pazarının Ataa İnsani Yardım Derneği'nin tarım ilaçları, gübre, dizel yakıtlı sulama pompaları ve eğitim ile birlikte çiftlikleri destekleme çabasının bir başka parçası olduğu da ifade edildi. 

Kurtuluş Hükümeti'nden bir yetkili ise Al-Monitor'a isminin açıklanmaması kaydıyla, mülteci akını nedeniyle Sarmada'nın şu anda 200 binden fazla kişiye ev sahipliği yaptığını ve bunun gibi şehir dışındaki pazarların tıkanıklığı azalttığını aktardı. Yeni kurulan gıda pazarı sayesinde insanların malzeme ve gıda ihtiyacını kabul edilebilir seviyelerde karşılanmaya çalışıldığının hedeflendiğini de  belirtti.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum