1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Suriye'nin kuzeyine Türkiye'den gönderilen ders kitaplarında Hz. Muhammed tasvirleri tepki topladı
Suriye'nin kuzeyine Türkiye'den gönderilen ders kitaplarında Hz. Muhammed tasvirleri tepki topladı

Suriye'nin kuzeyine Türkiye'den gönderilen ders kitaplarında Hz. Muhammed tasvirleri tepki topladı

"Sabah bu kitapları bulunca şaşırdık. İçlerinde Peygamber'in görsel tasviri vardı. Hepsini yaktık."

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

AFP haber ajansı, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından özel olarak Suriye'deki çocuklar için hazırlanan ve Ankara'nın kontrolündeki bölgelerdeki okullara dağıtılan ders kitaplarının, içerdiği çizimlerde dine hakaret edildiği gerekçesiyle bölge halkı tarafından ateşe verildiğini bildirdi.

DW'nin AFP'den aktardığu habere göre, Türkiye sınırı yakınlarındaki Cerablus'ta yaşayanlar, söz konusu ders kitabının ele geçirdikleri tüm kopyalarını yaktıklarını söyledi.

Mustafa Abdulhak isimli bir Cerabluslu, "Sabah bu kitapları bulunca şaşırdık. İçlerinde Peygamber'in görsel tasviri vardı. Hepsini yaktık." diye konuştu.

Görsellerde Hz. Muhammed'in 21'inci yüzyılda yaşayan bir insan gibi tasvir edilmesi ve tepki çekecek bir biçimde çizilmesi dikkat çekti.

AFP, Ankara'nın El Bab dâhil, kontrol ettiği diğer bölgelerde yaşayan Suriyelilerin de bu ders kitapları toplatılmadığı takdirde Cuma günü protesto gösterileri düzenleyecekleri uyarısında bulunduklarını aktardı.

El Bab kentindeki en üst düzey eğitim yetkilisi olan Cuma Kazkaz, AFP'ye yaptığı açıklamada, okul kitaplarının çevredeki Gaziantep, Kilis ve Şanlıurfa gibi Türk illerinden geldiğini söyledi. Ders kitaplarına yönelik tepkilerle ilgili yorumda bulunan Suriyeli yetkili, "Müfredatın değiştirilmesi için Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler yürütülüyor" dedi. Yetkili, "Şu an verilecek kararı bekliyoruz" diye ekledi.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.