Suudi Arabistan ekonomik krize rağmen Obama döneminde ABD'den milyarlarca dolarlık silah aldı

Suudi Arabistan ekonomik krize rağmen Obama döneminde ABD'den milyarlarca dolarlık silah aldı

IMF raporlarına göre iflas etmesi yakın olan Suudi Arabistan, ekonomik krizin pençesine girerken bile ABD'den silah ithal etmeyi sürdürüyor.

IMF raporlarına göre iflas etmesi yakın olan Suudi Arabistan, ekonomik krizin pençesine girerken bile ABD'den silah ithal etmeyi sürdürüyor. Suudiler Obama döneminde 115 milyar dolarlık silah alarak, ABD ekonomisine büyük katkı sağladı.

Ekonomik krizin etkilerini derinden hissetmeye başlayan Suudi Arabistan'ın silah ithalatı hız kesmeden devam ediyor. Yayınlanan bir rapora göre, Obama döneminde Suudi Arabistan yönetimine 115 milyar dolarlık silah satıldı. Bu silahların çoğu akıllı bomba ve ağır silahlardan oluşuyor.

The Nation'da yazarı Rebecca Gordon tarafından yayınlanan bir makaleye göre, Suudi Arabistan'ın silah alımları uluslararası hukuka aykırı olan 'misket bombalarını' da içeriyor. Geçtiğimiz aylarda yayınlanan SIPRI raporuna göre, Suudi Arabistan, 2010–14’te, 2005–2009’dakinden dört kat daha fazla büyük silah alarak dünyanın en büyük ikinci silah ithalatçısı olmuştu. 2010–14’teki büyük ithalatın içinde İngiltere’den 45 savaş uçağı, ABD’den 38 savaş helikopteri, İspanya’dan 4 tanker uçağı ve Kanada’dan 600’ün üzerinde zırhlı araç da vardı.

IMF: SUUDİ ARABİSTAN İFLAS EDECEK

Uluslararası Para Fonu IMF'nin bir raporuna göre, Suudi Arabistan beş yıl içinde iflas edeceğini açıklamıştı.

IMF'nin Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed, El- Cezire'ye yaptığı açıklamada, sadece bu yıl içinde petrol fiyatlarında 360 milyar dolarlık düşüşün meydana geldiğini söylerken, "Petrol fiyatlarındaki düşüşün büyük ve kalıcı olması ihtimaline karşı Suudi Arabistan Krallığının diğer petrol ihracatçıları gibi bütçesinde büyük kesintiler yapması bekleniyor"demişti.

Uluslararası Para Fonu Orta Doğu direktörü Mesud Ahmed tarafından açıklanan rapora göre, petrol gelirlerinin, ülke gelirinin yüzde 90'ını oluşturduğu Suudi Arabistan'da, petrol fiyatlarındaki düşüş, ülke ekonomisini oldukça sarsmıştı. Suudilerin mevcut finansal varlıklarının ömrünün beş yıl olduğu açıklanan raporda, "Suudi Arabistan'ın şu an 654,5 milyar dolar döviz rezervi bulunmakta, ancak hızla eriyor" vurgusu da var.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.