"Suudi Arabistan ile diyalog devam edecek"

"Suudi Arabistan ile diyalog devam edecek"

Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunan Mevlüt Çavuşoğlu görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Suudi Arabistan'a resmi ziyarette bulunan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, anlaşmazlıkların giderilmesi için iki ülke arasındaki diyaloğu devam ettirme kararı aldıklarını açıkladı.

Çavuşoğlu, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud'la ikili ve heyetler arası görüşmelerden sonra değerlendirmelerde bulundu.

Çavuşoğlu yaptığı basın açıklamasında, "Kardeşim Prens Faysal'a daveti ve misafirperverliği için teşekkür etmek istiyorum. Bugüne kadarki ilişkilerimizde sorunlu alanlar var ve bundan sonra bunları nasıl çözebiliriz, iki ülke arasındaki iş birliğini geliştirirken bölgesel konularda da yine işbirliğimizi nasıl geliştirebiliriz bunları açık, samimi bir şekilde görüştük ve bu diyaloğumuzu devam ettirme kararı aldık" ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, gelecek süreçte mevkidaşı Bin Ferhan'ı Türkiye'ye davet ettiğini ve görüşmeleri sürdüreceklerini dile getirerek, böylelikle Suudi Arabistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin daha güçlü bir şekilde tesis edilmesi konusunda gerekli çalışmaların yapılacağının altını çizdi.

'İsrail'i hep kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor'

Türkiye'nin, İsrail'in Gazze ve Mescid-i Aksa'ya saldırıları karşısında sessiz kalmadığını aktaran Çavuşoğlu, üst düzeyde yürütülen diplomasi trafiğine dikkati çekti.

Daha önce, Türkiye'deki zirvelerden sonra Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nu acil toplantıya çağırdıklarını hatırlatan Çavuşoğlu, "Hep böyle kınıyoruz ama ümmet adım atmamızı bekliyor. Artık bu tür saldırıların durması gerekiyor. Elbette uluslararası hukuk çerçevesinde Filistinlilerin haklarını korumamız lazım. İki devletli çözüm vizyonundan hiçbir zaman vazgeçmemek lazım" dedi.

Kaşıkçı cinayeti ile iki ülke arasında gerilime neden oldu

Ekim 2018'de Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'da öldürülmesinin ardından Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik gerilim en üst seviyeye çıkmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kaşıkçı cinayetinin arkasında Riyad yönetiminin olduğunu ileri sürerek bu konuda bir soruşturma yürütülmesi talebinde bulundu.

Buna karşı da Riyad yönetimi, özellikle ticari alanda Türkiye ile ilişkilerini en düşük seviye düşürmüştü.

Suudi Arabistan İstatistik Genel Müdürlüğü'nün yayınladığı verilere göre, Türkiye'den yapılan ithalat, bir önceki ayki 14,1 milyon riyalden şubat ayında 24,5 milyon riyale (6,53 milyon dolar) yükseldi, ancak yine de yıllık bazda yüzde 98 düştü.

Kaynak: Euronews

uygulamabanner.jpg

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.